11 Eylül Saldırıları Nedir? Kim Tarafından Yapıldı? Sonuçları Neler?

11 eylül saldırıları, 11 eylül saldırısı neden oldu, 11 eylül saldırısı neden yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük ve en kanlı terör saldırısı olarak bilinen 11 Eylül saldırıları, 11 Eylül 2001 Salı sabahı gerçekleşmiştir. Radikal İslamcı silahlı grup olarak bilinen El-Kaide tarafından düzenlenmiştir. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırı, Amerika’nın uğramış olduğu en büyük saldırılar arasında yer almıştır.11 eylül saldırıları, 11 eylül saldırısı neden oldu, 11 eylül saldırısı neden yapıldı

Amerika’nın Kuzeydoğu eyaletlerinden kalkan 4 adet yolcu uçağı Kaliforniya istikametine doğru giderken uçak El-Kaide üyesi 19 terörist tarafından kaçırılmıştır. 3 adet beşli grup ve bir adet de dörtlü grup şeklinde organize olan üyeler Amerika’nın finans sisteminin kalbi olarak görülen New York’ta bulunan İkiz Kulelere çarptı. İlk hedef olan Dünya Ticaret Merkezi’ni saat 08.46’da vuran American Airlines’ın 11 sefer sayılı uçağı oldu. İlk saldırıda uçakta bulunan 92 yolcunun tamamı ile birlikte 1000’den fazla kişi etkilendi. Tam 17 dakika sonra yani saat 09.03’te Ticaret Merkezi’nin güney kulesi United Airlines’ın uçağı tarafından vuruldu. Uçakta yer alan 65 kişi ile birlikte 1000’den fazla kişi hayatını kaybetti.

2 saat içerisinde her biri 110 kattan oluşan İkiz Kuleler çöktü. Ayrıca 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında yer alan birkaç bina hasar gördü. Saldırı bunlarla sınırlı değildir. Dulles Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan American Airlines’ın 77 sefer sayılı uçağı Ohio sınırları içerisindeyken kaçırıldı ve üçüncü saldırı saat tam 09.37’de gerçekleşti. Bu saldırı ise Virginia eyaletinde bulunan Pentagon binasının batı cephesine oldu. Uçakta bulunan 64 yolcu ile birlikte 189 kişi yaşamını yitirdi. Saldırının son uçağı olan United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçağı ise Washington’a doğru hareket etmekteydi. Uçak 10 sularında Pensilvanya yakınlarında bulunan bir araziye düştü. Çünkü uçakta bulunan yolcular, amaçlanan hedefe gitmemesi için uçağın kontrolünü ele geçirmek istemişti. Dolayısıyla bu uçuş hedefini gerçekleştiremeyen tek uçak olmuş oldu.  Saldırılar sonucunda; 343 itfaiye personeli, 72 güvenlik mensubu yaşamını yitirdi ve bir kısmı ise kayboldu. Ayrıca 25 bini aşkın insan da yaralandı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*