Büyük Teodorik Kimdir?

büyük teodorik, büyük teodorik kim

Büyük teodorik, Cermen kavminden olan Gotlar’ın iki büyük kolundan biri olan Ostogotlar kralıdır. İtalya ve Kuzeybatı Balkanlarda 493-553 tarihlerinde hüküm bir krallık. Büyük kolun diğer adı Vizigotlar’dır. Teodorik 454 yılında Pannonia bölgesinde dünyaya gelmiştir. 526 tarihinde Ravenna’da vefaat etmiştir. Teodorik’in babasının adı Ostogot Kralı Theodemir’dir. 474 tarihinde babası ölmüş ve halkın isteği ile kavmin bilirkişileri tarafından Büyük Teodorik lakabını almış ve Ostogot kralı ünvanını almıştır. M.S. III. Yüzyılında Karadeniz’in kıyısına yerleşip büyük bir imparatorluk kurmuştur..büyük teodorik, büyük teodorik kim

İmparatorluğun sahibi olan Teodorik, halkına ülke kurmak istemesi üzerine Doğu Roma yönetiminde yer alan Bulgaristan’a girmiş ve Bizans toprakları üzerinde akınlar düzenlemiştir. Roma lideri bu olaydan rahatsız olarak şehrini korumaya alır. Ve Teodorik’i Bizans topraklarından uzak tutmak için imparator Teodorik’e konsül rütbesi vermiştir. Bu rütbeyi 484 yılında Teodorik’e vererek İtalya’ya gönderme kararını almıştır ki burada Teodorik’i daha kolay öldürebilecekti. O dönemde İtalya’nın lideri, Batı Roma İmparatorluğunu yıkan Odoakr, şehrini teslim etmek istemez. Bu sebeple muharebeler başlar. Bu savaşın sonucunda Teodorik barbar kralı Odoakr’ a üstünlük sağlar ve Odoakr kaçmak zorunda kalır.  Teodorik sürekli Odoakr’ın peşine düşerek ona savaş açar ve muharebeler düzenler. Savaşı kazanan daima Teodorik olur. Yapılan muharebelerde sürekli üstünlük sağlar. Bu üstünlüğün sonucunda İtalya ikiye ayrılarak Ravenna başkent seçilir.

Muharebeler de üstünlük sağlandığı için artık İtalya lideri olan Teodorik kutlama yemeği düzenler. Yemekte Teodorik bir hile ile 493 yılında Odoakr’ın boğazına kılıç saplayarak öldürür. Bunun üzerine orada bulunan tüm İtalya yanlıları öldürülür. İtalya lideri Teodorik artık Ostrogot krallığını ilan ederek İtalya’da bağımsız bir yönetim şekli kurar.

Teodorik’in krallığı İtalya’nın kuzeyi, Sicilya ve Dalmaçya’da yerleşmiş oldu. Büyük Teodorik’in Amalasuntha isimli kızı vardı. Kızını Eutharic Cilliga, vizigotlar prensi ile evlendirmiştir. Ancak damadı Eutharic Cilliga 522 yılında vefat etmiştir. Bu sırada kızı hamile kalır ve erkek çocuk dünya ’ya getirir. Adını Athalarik koyar. Athalarik bebek artık bir varistir aynı zamanda Ostrogot Krallığı’nın veliahttı olmuştur. Büyük Teodorik ise 526 tarihinde vefat etmiştir. Tek veliaht olan Athalarik, yaşının küçük olmasından dolayı yerine annesi Amalasuntha geçmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*