Çocuklar Kurdeşen Görülmesi

çocuklarda kurdeşen oluşumu, kurdeşen neden olur, kurdeşen nedenleri

Kurdeşen olarak bilinen ürtiker, ciltte ani kabarcıklanma, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu genellikle bir ilaç veya gıda alerjisinin sonucu olmasına rağmen, stres, otoimmün (vücudun kendi kendine yönlendirilen bağışıklık sistemi) hastalıkları ve bazı viral enfeksiyonların da kurdeşene neden olduğu gösterilmiştir. Ürtiker semptomları; Bunlar, boyutları bir veya daha fazla santimetre olabilen kızarık, hafif kabarık, yamalı döküntülerdir. Bu kızarıklıklar vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkabilir veya tüm vücuda yayılabilir.çocuklarda kurdeşen oluşumu, kurdeşen neden olur, kurdeşen nedenleri

Çocuklarda kurdeşen, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, bazı ilaçlar ve diğer alerjenler gibi yiyeceklerden kaynaklanabilir. Buna ek olarak yapılan çalışmalar, soğuk havalarda güneş ışığından kaynaklanan ve egzersiz sonrası oluşan kovanların da mevcut olduğunu göstermiştir.

Semptomlar

Kurdeşen, cilt yüzeyinden hafifçe şişen kırmızı-pembe, yamalı, kaşıntılı lezyonlar şeklinde kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır.

Vücudun bir bölümünde veya bir bütün olarak görülebilir. Lezyonlar genellikle 24 saatten fazla sürmesine rağmen, bazı kaynaklar daha kısa bir zaman diliminde kendiliğinden kaybolan bazı vakalar bildirmiştir.

Teşhis yöntemleri

Doktorunuz, çocuğunuzun tıbbi geçmişine ve test sonuçlarına göre kovanları teşhis edebilir; Teşhis yapmak için belirli laboratuvar testleri de kullanılabilir.

Tedavi yöntemleri

Kurdeşen tedavisi semptomlara, yaşa, çocuğunuzun genel sağlığına ve kızarıklığın ciddiyetine göre değişebilir. Tedavide kurdeşene neden olabilecek potansiyel tetikleyicileri belirlemek ve bebeği onlardan mümkün olduğunca uzun süre uzak tutmak çok önemlidir. Kurdeşenlerin bir ilaçtan kaynaklandığı düşünülüyorsa, ilaç alma konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Nefes darlığı, nefes almada güçlük veya kızarıklık nedeniyle tıkanma yaşarsanız, en yakın tıbbi tesisle iletişime geçin. Buna ek olarak, doktorunuz alerjik reaksiyonları önlemek için kullanılan bazı ilaçları da kullanabilir. Ayrıca çocuğunuz daha önce nefes darlığı ve kurdeşen gibi şikayetler yaşamışsa bu durumlar için tedavi planı yapılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*