Çocuklarda Alt Islatma Sorunu

Alt ıslatma sorunu, çocuklarda alt ıslatma, çocuklar niye altını ıslatır

Çocuklar hayata gözlerini açtıkları andan itibaren yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışmaktadır. Bu adaptasyonun beraberinde getirdiği birçok sorun vardır. Bu sorunların arasında aileleri en tedirgin edenlerden bir tanesi ise alt ıslatma sorunudur. Ülkemizde birçok çocuğun paylaştığı ortak dert alt ıslatma sorunudur. Bu sorun henüz tuvbalet eğitimi almaya başlamış olan bir çocuk için çok doğaldır. Çünkü yeni yeni tuvalet alışkanlığı kazanıp çişini kontrol etmeyi öğrenen bir çocuk bazen altına yapabilir. Bu tür alt ıslatmaların sebebi oyuna dalma, tuvaletinin geldiğini hissedememek vb. gibi çok fazla önemsenmeyecek sorunlardır. Elbette o daha küçük yapsın altına bir şey olmaz dememek de gerek.Alt ıslatma sorunu, çocuklarda alt ıslatma, çocuklar niye altını ıslatır

Alt ıslatma sorunlarının çok daha ciddi boyutları da yok değildir. Alt ıslatmanın sebepleri arasında bedensel bir sorun, zihinsel bir sorun vb. gibi şeyler yatıyor olabilir. Bedensel sorunların ve zihinsel sorunların neden olduğu alt ıslatmaya mutlaka uzman kişilerden destek alınıp çözüm getirilmelidir. Çünkü anne babalar her ne kadar pek önemsemese de alt ıslatma yaşı ilerledikçe çocuklar için psikolojik sorunların ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenler olacaktır. Ülkemizde var mıdır bilinmez ancak sırf altını ıslattığı ve buna ailesi tarafından çözüm bulunmadığı için arkadaşlarına rezil olan yabancı kökenli kişilerin seri katil olduğu ortaya çıkmıştır. İlk ele alındığında ne kadar da önemsiz bir şeyken etraflıca düşünüldüğünde alt ıslatmanın ne kadar önemli olduğu gün yüzüne çıkmaktadır.

Ailelerin alt ıslatma sorununa ürettikleri çocuğun bezlenme süresini uzatma yapılan en büyük hatadır. 4-5 yaşına gelmiş bir çocuk hala bezleniyor ise alt ıslatmayı artık bir gereklilik olarak görecek ve tuvaleti kullanmak yerine tuvalet ihtiyacını görmek için altına yapmayı tercih edecektir. Hatta bu yaş 7-11 yaşlarına kadar sürebilmekte ve çocuklar anneye bağımlı hale gelmektedir. Psikolojik sorunların başlayabileceği en tehlikeli yaş olan ergenlik yaşına yakın olan çocuklarda özellikle erkek çocuklarında fizyolojik değişimler sonucunda utanma vb. gibi duyguların ortaya çıkması ile psikolojik sorunlar kendini gösterecektir. Ailelerin mutlaka alt ıslatma için bir an evvel uzman kişilerden yardım alması gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*