Çocuklarda Süt İntoleransı ve Alerjisi

çocuklarda süt intoleransı, çocuklarda süt alerjisi

Emzirme veya süt içtikten 2 saat sonra, çocuğunuzda ishal, karında kramplar, şişkinlik veya gaz gelişiyorsa ve bu şikayetler yaklaşık 30 dakika sürüyorsa, sütte bulunan şeker olan laktoz a karşı bir intoleransı (Tahammülsüzlük) olabilir. Boston Çocuk Hastanesinin bir yayınına göre laktoz intoleransı 2 yaşından önce çok nadir olarak görülmektedir.çocuklarda süt intoleransı, çocuklarda süt alerjisi

Mekanizması

Laktoz, incebağırsaktan salgılanan bir enzim olan laktaz enzimi ile sindirilir. Laktoz intoleransında laktaz enzimi ya hiç salgılanmıyordur ya da salgılanan miktar yetersizdir. İşte bu durumda sindirilemeyen laktoz kalın bağırsağa gelir. Kalın bağırsaktaki bakteriler bu laktozu sindirmeye başlar ve şikayetlerden bu sorumludur.

Nedenleri

Bazı çocuklarda laktaz enzimi üretimi doğumdan itibaren yoktur. Bu duruma konjenital (Doğumsal) laktoz intoleransı denir. Ayrıca Primer laktoz intoleransı, olarak adlandırılan laktaz enzimi üretiminde doğal olarak bir azalma gelişmesi de görülebilir. Laktaz enzimi üretimi 2-18 yaşlar arasında azalır ancak bu nadiren laktoz intoleransına neden olur.

Tedavi

Laktoz intoleransını tamamen iyileştirmek için henüz bir tedavi yoktur. Laktoz intoleransı belirtilerini önlemenin tek yolu, laktoz alımının durdurulmasıdır. Doktorunuz önermeden çocuğunuza kesinlikle süt vermeyin.

Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi, vitamin, mineral ve besinlerin  doğru miktarda  alınmasına bağlıdır bunlarında birçoğu süt bulunur. Laktoz intoleransında çocuğunuzun beslenmesinde süt ve süt ürünlerinin çıkarılması gerekir, sütten alması gereken kalsiyum, D vitamini, protein ve yağı diğer besinlerle karşılanması çok önemlidir.

Süt Alerjisi

Bebeklerde, yaygın olarak görülen süt alerjisinin laktoz intoleransından ayrılması önemlidir. Süt alerjisi anormal bir bağışıklık sistemi tepkisi neticesinde ölümcül sorunlara neden olabilen bir durumdur. Çocuk süt tüketiminden sonra hırıltılı solunum, şişkinlik, vücutta kabarıklık ve kızarıklık veya kanlı ishal yaşıyor ise süte karşı alerjisi olabilir. Tüm alerjik sorunlarda olduğu gibi süt alerjisinde de acil tıbbi tedavi gerektiren hayatı tehdit eden reaksiyonlar gelişebilir. Sizinde çocuğunuzun süt alerjisi olduğuna dair endişeleriniz var ise doktorunuza mutlaka görünün.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*