ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

çocuk tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi, çocuklar nasıl tuvalete alıştırılır

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken çok sabırlı olmak gerekir. Gerçektende çok zor bir iştir. Kirlenen halılar, tuvalet, ıslanan ve kirlenen kıyafetler annelerin sabrını fazlasıyla zorlar, ama bütün bunlara rağmen sabırlı davranmak gerekir.

Çocuklarda tuvalet eğitimini kaç yaşında vermeye başlanmalıdır?

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun nasıl diş çıkarması yürümesi farklı zamanda olduysa tuvalet alışkanlığı kazanma yaşı da farklı olur. Çocukların önce bezine bakarak iki saatten fazla kuru kaldığını görmek gerekir. Bu çocuğun kaslarının yeterince geliştiğinin anlaşılmasını sağlar. Daha sonra çocuğa tuvalet eğitimin verebilirsiniz. Zaten çocuğunuz bu eğitimi alacağı yaşa geldiği zaman ufak ufak belirtiler gösterir. Bezinden rahatsız olduğunu gösteren davranışlar sergiler. Çişim geldi gibi kendi diliyle anlatmaya çalışır. Tenha bir yere geçerek orda tuvaletini yapmak iste, kızarır, utanır. Bu gibi davranışlarına dikkat ederek, onun tuvalet ihtiyacının geldiğini anlayarak onu ya tuvalete ya da oturak alarak oraya oturtmak gerekir. Klozet kullanılacaksa mutlaka çocuklar için olan aparattan almak gerekir. Eğer kendini klozette güvende hissetmezse oturmayacaktır ve tabiî ki tuvalet eğitimini daha geç kazanacaktır.çocuk tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi, çocuklar nasıl tuvalete alıştırılır

Çocuklar için hangi tuvalet daha uygundur?

Alaturka tuvaletler çocuklar için biraz daha korkutucu gelebilir. Klozet kullanılacaksa mutlaka klozet kapağı kullanılarak çocuk oturtulmalıdır Bu kapakta onun dikkatini çekecek bir karakter olursa daha çabuk alışacaklar, hem de oluşabilecek kazaların önüne geçmiş olursunuz. Tuvaletten ziyade en iyi seçimin onlar için olan oturaklar olduğu kesin. Tuvalet eğitimi işinin çok zor olduğunu bilen oyuncak firmaları da müzikli sesli figürlü hatta sifonu olan oturaklar bile üretmişlerdir. Bu tur oyuncak şeklinde oturaklar hem onların dikkatini çeker hem de oluşabilecek kazaların önüne geçmiş olursunuz. Bu tür oturaklar plastikten yapıldığı için mikrop üreyebilir bu yüzden temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Her kullanmadan sonra temizlenmelidir. Özellikle kız çocuklarında idrar yolu iltihabına neden olabilir. Çocuklara tuvalet eğitimi verirken ona bu eğitimi eğlenceli bir hale getirerek oyunlarla vermek tuvalet eğitiminin çabuk kazanılmasını sağlar. Çocukları korkutucu ve ısrarlı hareketlerden kaçınmak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*