Çocukların Dişleri Neden Çürür?

çocuklarda diş çürümesi, çocukların dişlerinin çürüme sebepleri, çocuklarda görülen diş çürüklerinin nedenleri

Diş sağlığı, sağlık açısından en önemli konulardan birisidir. Önemsenmeyen diş sağlığı, beraberinden bir çok rahatsızlığı da getirmektedir. Düzenli diş bakımı yapmayan insanlarda en çok diş eti sorunları çıkmaktadır. Bu oldukça büyük bir sorundur. Çünkü diş eti sorunlarının en büyük problemi yaşanan diş kayıplarıdır. Bunun haricinde kendiliğinden düşen dişler bulunmaktadır. Bu sadece belli yaşta kişilerde görülmektedir. En çok da çocuklarda vardır bu durum.çocuklarda diş çürümesi, çocukların dişlerinin çürüme sebepleri, çocuklarda görülen diş çürüklerinin nedenleri

Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocukların düzenli olarak diş sağlığına önem verme alışkanlığı kazandırılmalıdır.Çocuk yaşta kazandırılan alışkanlık, çocukların yaşamını daha kolay etkilemektedir. Çocuklar doğduktan sonra birkaç aylık olduktan sonra süt dişleri çıkmaktadır. 5 yaşından sonra bu dişler dökülerek yerine yenisinin çıkmasını beklemek gerekir. Bu çıkacak olan dişlere daha iyi bakılması gerekmektedir. Çünkü süt dişlerin yerine çıkacak olan dişler ana dişler olacaktır. Ana dişin çürümesi sonucu diş kaybı yaşanabilmektedir. Bu da sıkıntı oluşturabilir. Diş kaybının yaşandığı yere bir daha diş gelmemektedir. Dişlerine erken yaşta çok iyi bakmayı öğrenen bir çocuk, ilerleyen yaşlarda diş problemi yaşamamaktadır. Küçük yaşta kazandırılan bu alışkanlık onu büyüdükçe avantajlı bir kişiliğe büründürmektedir. Tabi ki diş problemi sadece diş kaybı sonucu oluşmamaktadır. Çocuklardaki diş çürümesini de önlemek oldukça önemli bir sorundur.

Diş çürümesinin en öncelik sebepleri çocukların sağlıksız besin tüketmesi ve diş fırçalamamasından kaynaklı olmasıdır. Diş çürümesi oldukça zahmetli bir durum haline gelmektedir. Sadece tedavisi dişi çekmek olarak çözümlenmemektedir. Diş çürümesinin telafi edilebilmesi için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin arasında oldukça can yakan çözümler de bulunmaktadır. Çocuklar için diş çürümesinin önemi, yetişkinlere göre daha fazladır.  Çocuk bünyesi bazı tedaviler için uygun olamayabilir. Bunun için diş temizliğinin çocuklara erken yaşta öğretilmesi gerekebilir.  Çok ileri boyuttaki bir çürük diş için en bilinen tedavi uygulaması kanal tedavisi ile yapılan diş dolgusudur. Kanal tedavisi belirli yaşın altındaki insanlara uygulanamaz. Bu tür bir çürük diş problemi yaşayan çocuk, diş kaybedebilir. Küçük yaşlarda sorun olmasa bile, yaş ilerledikçe kaybettiği dişler için sorun yaşayabilmektedir. Çok fazla erken yaşta diş kaybeden insanlar ise, ilerleyen yaşlarda çok sorun yaşadıkları için protez dişe başvurabilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*