Curlink İle İlgili Merak Edilenler

curlink ürünleri, curlink nedir, curlink ürünleri nelerdir

Curling, ülkemizde son yıllarda tanınmaya başlayan bir spordur. 42 metre uzunluğunda ve 4,3 metre genişliğinde dikdörtgen bir buz pateni pistinde oynanır. Soğuk ülkelerde, özellikle Kanada’da iyi bilinen bir spordur. Oldukça fazla takipçisi var ve popüler bir spor.curlink ürünleri, curlink nedir, curlink ürünleri nelerdir

Curling  geçmişi

O zamanlar donmuş göllerde oynanan curling’in İskoçlar tarafından icat edilen bir spor olduğu söyleniyordu. Curling’e buz satranç da denir. Tarihi 1500’lü yıllara dayanan Curling; İlk olarak 1924’te Olimpiyat Oyunlarına katılma fırsatı buldu. Resmi bir spor olarak kabul edildi ve Nagano’daki 1998 Olimpiyat Oyunlarının ardından öne çıktı. Günümüzde Kış Olimpiyatları’nda vazgeçilmez bir spor haline gelen Curling, 2003 yılında resmi olarak kurulan Curling Federasyonu aracılığıyla ülkemizde de oynanmaya başlanmıştır. Birçoğumuzun hala tam olarak bilmediği bu büyüleyici spor için maalesef ülkemizin resmi bir milli takımı var. Genel anlamda curling; Ağır buz taşlarının iç içe dairelerden oluşan hedeflere taşınmasına dayanan bir spordur. Ring adı verilen bir buz pateni pistinde 4 kişilik takımlar tarafından gerçekleştirilen curling müsabakaları 10 daire şeklinde yapılır.

Kıvırmak için özel olarak tasarlanan bu taşlar 19,96 kg ağırlığındadır. Ağırlığı vardır ve buzdan yapılmıştır. Bu taşlar, kıvrık süpürgeler tarafından yönlendirilen iki sporcu tarafından hareket ettirilir. Her iki uçta da “evler” adı verilen iç içe geçmiş dört dairenin oluşturduğu iki alan vardır. En içteki en küçük daireye “düğme” denir. Her taşın bir taşıma sapı vardır, takımların renkleri ile aynıdır.

Oyuncuya hedefe bir taş atması talimatı verilir. Takım kaptanı olan oyuncu, taşın yönlendirildiğinden emin olmak için evin başında bekler. Kalan diğer iki oyuncu da taşın daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Kayanın önündeki buz tabakasını hızla süpürerek hızlandırmaya çalışırlar. Bunun amacı; Her iki takımın da amacı, taşlarını ortadaki düğmeye yaklaştırmaktır ve takımlara dairenin dışındaki taşlar için puan verilmeyecektir. Tüm oyuncular atış yaptıktan sonra maçlar ters yönde devam eder. Tüm atışlar 73 dakika içinde yapılmalıdır. Puanlar devrenin sonunda verilir ve takımın 10 turun sonundaki toplam puanlarına dayanır. Oyun sonunda alınan puanların eşitliği halinde; Her iki takıma da 10 dakika uzatma hakkı verildi. Uzatma, bir takım diğerini yenene kadar devam eder.

Curling ürünleri

Kıvırma Ayakkabıları: Oyun, bir tabanında çıkarılabilir kaydırıcı ve diğerinde lastik bir çizgi bulunan özel bukle ayakkabıları kullanır.

Süpürge (fırça): Buz yüzeyini süpürmek için kullanılır. Taşın hareketiyle oluşan buz parçaları bir süpürge ile geri itilir ve hızlandırılır.

Kıvrım taşı veya taş: İskoçlar, kıvrım taşlarının adasit dedikleri granitten yapılması gerektiğini iddia ederler. Çünkü ailsit granit çok düşük su emme kapasitesine sahiptir. Bu sayede donma ve erimeden kaynaklanan korozyonu önler.

Curling bir centilmenlik sporudur…

Curling, beyler için bir spor olarak pazarlanmaktadır. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi; Oyunun kurallarına göre, rakibin ıskalaması veya yanlış atış yapması durumunda sevinmek yasaktır.

Oyunu kazanan takımın ise alçakgönüllü ve ölçülü bir neşesi var. Rakibe kesinlikle hakaret yoktur. Maç sırasında faul yapan oyuncular genellikle bilgileri kendileri sağlar. Bir takım gol attığında, rakip takımın üyeleri onları tebrik eder.

Takımlardan biri mutlaka yenilgiye uğrayacağını anlarsa, oyuna sonuna kadar devam eder, rakipleri yormaz ve yenilgiyi kabul ederek oyunu terk eder. Bu nedenle curling; En iyi sporlardan biridir ve curlingte centilmenlik diye bir şey vardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*