Diş Teli Fiyatları Neye Göre Farklılık Gösterir?

diş teli fiyatları, diş teli fiyatları nasıl, diş teli fiyatları neden farklı

Sağlık Bakanlığı, düzenli olarak her sene başında diş teli tedavisi için sabit bir fiyat belirliyor. Özel sağlık kuruluşları ise rekabet ortamında kendi fiyatlarını ortaya koyuyorlar. Bunun yanında çok sayıda diş teli tedavi yöntemi olması da fiyatların birbirinden farklılık göstermesine neden oluyor.

Diş teli tedavisi, devlet tarafından bir lüks olarak görüldüğü için özel kliniklerde sigorta geçerli olmuyor. Diş teli tedavisine ihtiyacı olan birçok vatandaş da diş teli fiyatları nedeniyle ağız ve diş sağlıklarına kavuşamıyor.diş teli fiyatları, diş teli fiyatları nasıl, diş teli fiyatları neden farklı

Tabii ki ülkenin farklı bölgelerinde bulunan kliniklerde, biribirinden farklı ücret tarifeleri uygulanıyor. Ayrıca özel muayenelerde doktordan doktorada değişiklik gösteriyor. Bütün bunların yanında diş teli fiyatları, tedavide kullanılan materyalin kalitesiyle de orantılı olarak farklılık gösteriyor.

Diş teli tedavisinde uygulanan tedavi yolu da, hem tedavinin süresi konusunda hem de fiyatı konusunda farklılıklara neden olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda sadece birkaç tekniğin kullanılıyor olması fiyat farklarının minimum seviyede kalmasını sağlıyordu ancak son gelişmelerle birlikte birçok tedavi çeşidinin ortaya çıkması fiyat farklarını büyük ölçülere getirdi. Tabii tedavi çeşidine hastanın karar vermesi kadar doktorunda olaya dahil olması önemli bir konu. Sonuçta ağızdaki asıl probleme muayene sonucunda doktor tam anlamıyla hakim olacak. Bu noktadan sonra doktorun kararları fazlasıyla ciddiye alınmalı.

Diş teli fiyatları söz konusu olduğunda ortaya çıkan bu fiyat farkları uzun zamandır konuşulan ve bir türlü standart hale getirilemeyen sorun olarak göze çarpıyor. Sağlık Bakanlığı bu sorunu çözmek adına her sene başında fiyat tarifesini açıklasa da yaptırım uygulanmaması fiyat farklarının devam etmesine neden oluyor. Ancak son gelişmelerle birlikte önümüzdeki dönemde devlet  bu konuya ciddi şekilde eğilerek bu sorunu ortadan kaldıracakmış gibi gözüküyor. Diş teli fiyatları standart bir hale getirilirse ve devlet gözünde lüks olmaktan çıkıp bir sağlık sorunu şekline bürünürse gelir seviyesi ortalamanın altında olan büyük bir kesim ağız ve diş sağlığına kavuşabilecek.

Son olarak söylemek gerekirse ağız ve diş sağlığı göründüğü gibi bir lüks değildir. Herkes ağız ve diş sağlığına önem vermeli çünkü önü alınamayacak sağlık sorunlarına dönüşebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*