Diş Teli Nasıl Takılır ve Nasıl Çıkartılır?

Araştırmalar ve öneriler sonucunda diş teli ile tedavi olmaya karar veren kişilerin, bu aşamadan sonra en çok merak ettikleri soru “Diş teli nasıl takılır?” sorusudur. Dişlerine uygulanacak olan tedaviler hakkında yeterli ve geniş bilgiye sahip olmak herkesin en doğal hakkıdır. Bu yüzden, kişilere ortodontistler tarafından derin ve aydınlatıcı bir bilgi verilmelidir. Ortodontist sadece diş teli nasıl takılır sorusuna cevap vermekle kalmayıp aynı zamanda, diş teli tedavi süresi ve diş teli tedavi maliyeti hakkında da bilgi verecektir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş telini, ortodonti alanı üzerinde uzmanlaşmış olan diş hekimleri takar. Bu diş hekimleri uzmanlıklarında başarı gösterdikleri zaman ortodontist unvanını alırlar ve sıradan diş hekimlerinin yapamayacakları diş bozuklukları tedavisini yaparlar. Yani dişlerinize tel takması gerekenler ortodontistlerdir.

Tedavinin ilk aşamasında, size en çok düşen görev seçeceğiniz ortodontisttir. Güvenilir bir ortodontist bulduktan sonra, bütün işlemleri ortodontist yapacaktır. Diş teli tedavisinde yapılabilecek küçük hatalar kişiler için büyük sorunlar oluşturacağından, iyi bir ortodontistin sizi tedavi etmesine özen gösterin.

Ortodontist sizin dişlerinizi kontrol ettikten sonra, belirlediği bir yere diş filminizi çektirmeniz için gitmenizi isteyecektir. Diş filminiz çekildikten sonra, uygulanabilecek tedavi ve tedavi süresi kesinleşerek ortodontist size bilgi verecektir. Sizin de onaylamanız halinde tedavi başlayacaktır.

Dişinize uygulanacak olan diş teli braketleri, laboratuvar ortamında hazırlanacak ve ortodontistinizin eline geçtikten sonra sizin kliniğe gelmeniz istenecektir. Braketleri, ortodontist büyük bir dikkatle tutkal yardımı dişlerinize yerleştirecek ve sabitlemek için mavi ışık verecektir. Bu ışık sayesinde tutkal hızlı bir şekilde kuruyacaktır.

Diş Teli Nasıl Çıkartılır?

Diş teli tedavisi boyunca, ortodontist size belirli tarih aralıklarında randevu verecektir. Bu randevuları hiç aksatmadan düzenli olarak gitmeniz önemlidir. Tedavi tamamlandığı zamanda ortodontist, dişlerinizde ki teli büyük bir özenle çıkaracak ve dişlerinizin arka kısmına küçük bir metal yerleştirecektir. Bu küçük metal sayesinde dişlerin tekrar bozuk haline dönmesi engellenecektir. Ortodontist tedavi bittikten sonra, sizden kontrole gitmenizi isterse bu tedavi sonrası kontrollere de de aksatmadan gitmelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*