Dizanteri nedir?

dizanteri teşhisi, dizanteri teşhis edilmesi, dizanteri nasıl teşhis edilir

Dizanteri, başlangıçta bağırsak yolunda meydana gelen bağırsak iltihabıdır. Dizanteri, şiddetli ishalin eşlik ettiği bulaşıcı bir hastalıktır. Basil veya Shigella bakterisi ile enfeksiyon dizanteri hastalığının en yaygın nedenidir.

Dizanteri, hafif veya şiddetli kramplı görülen mide ağrılarına ve dışkıda mukus bulunmasına veya kanla birlikte çok şiddetli ishale neden olabilir. Susuz kalmayı önlemek için bol sıvı, özellikle su içmek özellikle önemlidir. Yeterli hidrasyon olmadan dizanteri bir kişi için ölümcül olabilir.dizanteri teşhisi, dizanteri teşhis edilmesi, dizanteri nasıl teşhis edilir

Normal koşullar altında dizanteri belirti ve semptomları hafiftir ve genellikle birkaç gün içinde düzelir. Çoğu durumda, insanlar tıbbi yardım istemezler. Ancak dizanteri varlığı sağlık yetkililerine bildirilmelidir.

Dizanteri, dünya çapında yılda 120 ila 165 milyon Shigella enfeksiyonu vakası meydana gelir. Bu vakaların yaklaşık 1 milyonu ölümcül oldu. Gelişmekte olan ülkelerde bu ölümlerin yüzde 60’ından fazlası 5 yaşın altındaki çocuklarda meydana geliyor.

Dizanteriye ne sebep olur?

Dizanteri genellikle bakteri veya parazit enfeksiyonundan kaynaklanır. En yaygın dizanteri türü Shigella basilinden kaynaklanır. Buna bakteriyel dizanteri veya şigelloz denir.

Bu tür bakteriler ciddi semptomlara neden olabilir. Kötü hijyen ve temizlik alışkanlıkları bu türün ana nedenleridir. Kötü yiyecekler de şigelloza neden olabilir.

Dizanteri ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Dizanterinin birkaç komplikasyonu vardır. Genellikle hafif olmalarına rağmen, bazı durumlarda oldukça şiddetli olabilirler. Sık sık ishal ve dizanteri ile kusma hızlı bir şekilde dehidrasyona neden olabilir.Dehidrasyon bebek ve küçük çocuklarda hayati tehlike oluşmasına neden olabilir. Amipli dizanteri sırasında amip karaciğere yayılırsa, orada bir karaciğer apsesi oluşabilir. Enfeksiyon sonrası artrit gibi eklem ağrısı, enfeksiyondan sonra ortaya çıkabilir.

Shigellosis dizanteri, kırmızı kan hücrelerinin böbreklere geçişini engelleyen hemolitik üremik sendrom, yani anemi, düşük trombosit sayısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Buna ek olarak, bazı durumlarda enfeksiyon sonrası titreme gözlemlendi.

Dizanteri nasıl önlenir?

Birçok dizanteri vakası, kötü hijyen ve temizlik uygulamalarından kaynaklanmaktadır. İnsanlar, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek hazırlamadan önce ellerini düzenli olarak sabun ve suyla yıkamalıdır. Bu yaklaşım, diğer ishal türlerinin görülme sıklığını yüzde 35’e kadar, özellikle de şigelloz azaltabilir.

Hijyen alışkanlıklarının yanı sıra, seyahat ederken sadece bilinen menşeli şişelenmiş su içmek, şişeden suyu içmeden önce şişenin boynunu temizlemek ve yemeğin dikkatlice hazırlanması gibi adımlara dikkat edilerek dizanteri riski de azaltılabilir. sen ye. … Dişlerinizi fırçalamak için saf suya ek olarak, dizanteri önlemek için özellikle buz tüketirken saf sudan yapıldığından emin olmak önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*