Doğumdan Sonraki İlk Haftalar

doğum sonrasındaki yaşam, doğum sonrasındaki haftalar, doğum sonrası evdeki durum

Evde 1. Hafta

Hâlâ, özellikle emzirirken ağrılı rahim kasılmaları duyacaksınız. Göğüslerinizin sütle dolu olması, tı­kanması ve sızıntı olması normaldir. Epizyotomi veya yırtılma bölgesi bü­yük bir olasılıkla hâlâ ağrır. Ayrıca kaslar da ağrıyor olabilir.

Hamilelik kıyafetleri giyilebilecek en rahat giysiler olabilir. Bacaklarınız hâlâ şiş olabilir. İdrarınızı ya da dışkınızı kaçırabilir ve kontrol edemeyebilirsiniz. Kanama yoğunlaşırsa veya kan pıhtıla­rı gelirse doktorunuzu arayın.

Göğüslerinizde kırmızı çizgiler ya da sert noktalar olması bir problem oldu­ğunu gösterebilir.
Ateşiniz çıkarsa doktorunuzu arayın. Kendinizi yormayın; ev işleri konu­sunda düşünmeyin.
Nedensiz yere ağlamak, iç çekmek ve­ya gülmek normaldir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden kesin­likle yardım isteyin. Yandan bakıldığında hâlâ hamile gibi görünebilirsiniz.
Hâlâ hamilelikte aldığınız ekstra kilo­ların bir kısmını taşıyorsunuz.doğum sonrasındaki yaşam, doğum sonrasındaki haftalar, doğum sonrası evdeki durum

Bebeğin doktorla ilk randevusunu ayarlayın.

Bebeği sigorta poliçenize eklettirin. Bir zaman sınırlaması olabilir, o yüz­den geciktirmeyin.
Önemli “bebek” belgelerini bir arada bulundurun, örneğin doğum sertifika­sı, aşı kaydı (bebeğin pediatra ilk gö­türdüğünüzde verilir) ve bebeğin sos­yal güvenlik kartı.
6 hafta sonraki doğum sonrası checkup randevunuzu alın. Henüz başlamadıysanız günlük bakım düzenlemeleri için plan yapmaya baş­layın. Size yardımcı olması ve kendisini işe yarar hissetmesi için eşinize bir iş ve­ya görev verin.

Evde 2. Hafta

Göğüsleriniz dolu (ister emzirin ister emzirmeyin) ve rahatsız edicidir. Basurlar hâlâ acır ama daha iyi olma­ları gerekir.
Şişme ve su tutmanın ortadan kalkmasıyla bazı giysilerinizi ve ayakkabıla­rınızı tekrar giyebilirsiniz. Bebeği beslemek daha kolay olacaktır. Öksürdüğünüzde, kahkaha attığınız­da, hapşırdığınızda veya ağır bir şey kaldırdığınızda dışkı ya da idrarınızı kaçırabilir ve kontrol edemeyebilir­siniz.
Büyük olasılıkla yorgunsunuz. Bebe­ğin bakımı çok fazla zaman ve enerji gerektirir.
Kötü kokulu veya sarı-yeşil renkli bir vajinal akıntı bir probleme işaret ede­bilir; bu aşamada azalmalıdır. Azalmazsa doktorunuzla görüşün.

Bebeğin yanına gitmeden önce biraz ağlamasına izin vermek uygundur. Neredeyse aşağıya baktığınızda ayak­larınızı görebilirsiniz (karnınız gittikçe küçülüyor).
Pediatr ile olan randevunuzda sormak istediğiniz her soruyu yazın. Sezaryen ameliyatı olduysanız veya tüplerinizi bağlattıysanız doktorla ran­devunuzu kaçırmayın; yaranızın kont­rol edilmesi gerekir. Günlüğünüze düşüncelerinizin ve duy­gularınızın birazını yazın.

Evde 3. Hafta

Kalçalarrnızın çevresindeki şişme ve ağrı azalıyor ama uzun süre oturmak hâlâ çok rahat vermeyebilir. Ellerdeki şişme azalır. Hamilelik döne­minde yüzüklerinizi çıkardıysanız on­ları tekrar takmayı deneyin. Bebek gece ile gündüz arasındaki farkı bilmez; bu yüzden sizin de uyku düze­niniz bozulur.

Bir yere gitmek için harcadığınız ha­zırlanma süresi, bebek doğduktan son­ra yaklaşık üç katına çıkar. Bacaklarınızda özellikle de baldırların arkasında kırmızı çizgiler, sert nokta­lar varsa doktorunuzu araym. Bu bir kan pıhtısı olabilir.

Bazı zamanlar mutsuz ve depresif his­sedebilirsiniz. Hatta ağlayabilirsiniz. Varisli damarlarınız olabilir, tıpkı an­nenizde olduğu gibi! Hamilelikten sonra iyileştikçe ve tekrar egzersiz yapmaya başladıkça daha iyi duruma gelirler.
Karnınızdaki deri, ayağa kalktığınızda hâlâ gergin görünür. Bebeğin pediatr ile olan ilk randevusu­na gidin. Büyük olasılıkla bebeğin aşı kaydını alacaksınız. Bunu, bebeğin di­ğer belgeleri ile birlikte düzenli bir ye­re koyun.

Bir sürü resim ve görüntü çekin! Bebe­ğin ne kadar çabuk değiştiğini ve bü­yüdüğünü görünce şaşıracaksınız. Eşinizi de olaya dahil edin. Bebeğin bakımına yardım etmesine izin verin. Ev işleri için yardımını isteyin. Bu noktaya kadar, 200’den fazla bebek bezi değiştirdiniz artık bir uzmansınız.

Evde 4. Hafta

Kaslar iyileşir ve artık daha çok iş ya­pabilirsiniz. Haberiniz olsun bir süre­dir kullanmadığınız kasları germek ya da incitmek kolaydır. İdrar ve dışkı kontrolü iyileşmeye başlar. Kegel egzersizleri yapmak işe yarar. Bebek, düzenli bir programa uyum sağlamanın işaretlerini gösterir. Daha önce yapması kolay işler, örne­ğin eğilmek veya ağır kaldırmak artık zor olabilir. İşleri yavaş yapın, hatta en kolay ev işlerinde bile kendinize uzun zaman verin.

Doğumdan sonraki ilk âdet periyodu­nuz herhangi bir anda olabilir. Emzirmiyorsanız ilk periyodunuz genellikle doğumdan 4—9 hafta sonra olur ama daha erken de olabilir. İdrarınızdaki kan, koyu veya bulanık idrar, idrarınızı yaparken şiddetli kramp veya ağrı idrar yolu enfeksiyo­nunun semptomları olabilir. Doktoru­nuzu arayın.
Yürüyüş ve hafif egzersiz yapıyordu­nuz ve kendinizi iyi hissettiriyordu. Devam edin!

6 hafta sonraki doğum sonrası rande­vunuzu kontrol edin. Aklınıza gelen her soruyu bir yere yazın. Eşinizle bir akşam dışarı çıkmak iyi bir fikirdir. Büyük ebeveynler, diğer aile üyeleri ve arkadaşlar bebeğe bakabi­lirler.
Bebeğinizle geçirdiğiniz zaman özel­dir. Yakında tekrar işe başlayacak ya da diğer aktivitelerle ilgileniyor olabi­lirsiniz.

Evde 5.Hafta

• Düzenli aktivitelere yeniden başladığı­nızda kaslarınızda ve sırtınızda ağrılar olabilir.
• Epizyotomi veya rektum bölgesinde zaman zaman dışkınızı yaparken ra­hatsızlık olabilir.
• İdrar torbası ve bağırsak kontrolü yeni­den sağlandı.
• Yeniden işe başlamak konusunda sa­bırsızlanıyor olabilirsiniz. Arkadaşla­rınızı ve yaptığınız işi özlemiş olabi­lirsiniz.
• İşe geri dönmek ve her dakikayı bebeğinizle geçirememek zor ola­bilir.
• Doğumdan sonra doğum kontrolü için plan yapın. Bir doğum kontrol yönte­mine karar verin ve başlamak için ha­zır olun.
• Bebek sonrası depresyon, tamamen or­tadan kalkmadıysa da daha iyi durum­dadır.
• İşe geri dönme konusunda biraz sinirli olabilirsiniz.
• Kıyafetler hâlâ rahat gelemeyebilir, ha­milelikten önce bol olsalar bile.
• Kendinize bu kiloları almanın 9 ay sürdüğünü hatırlatın. Hamilelikten önceki görünümünüze dönmeniz biraz zaman alacak.
• İşe yeniden başlamak planlama ge­rektirir. “İşe geri dönüş” programı­nızı etkili kılmak için şimdiden baş­layın.
Günlük bakım, çocuk bakımı, bakıcılık ve diğer şeyler yakında yerine oturma­lıdır. Aile ve arkadaşlar önemli etmen­ler olabilirler.
• 6 hafta sonraki check up sırasında pelvik muayene genellikle tahmin ettiği­niz kadar kötü olmaz.
• Bebeğin doğumundan beri 6 haftada rahminiz bir karpuz büyüklüğünden yumruk büyüklüğüne kadar küçüldü; artık yaklaşık 60 gram.
• Doğumdan 6 hafta sonraki randevu­nuzda birkaç önemli konuyu tartışın, örneğin doğum kontrol, mevcut aktivite seviyeniz, sınırlamalar ve gelecek­teki hamilelikler.
• Doğum uzmanınızın ofisindeki kişiler büyük olasılıkla size yardımcı oldular. Onlara teşekkür edin ve onlara soru sormak için arayıp arayamayacağınızı sorun.
• Hâlâ bebek sonrası depresyon yaşıyor­sanız veya her gün depresif hissedi­yorsanız doktorunuza söyleyin.
• Kanamanız varsa ya da kötü kokulu bir akıntınız varsa doktorunuza söyleyin.
• Bacaklarınızda ağrı veya şişlik varsa ya da göğüsleriniz kırmızı ve hassassa, bunu doktora bildirin.
• Sorular sorun; bir liste yapın.

Bazı iyi sorular:

– Doğum kontrolü İçin seçeneklerim nelerdir?
– Egzersiz veya cinsel ilişki açısından sınırlama var mı?
– Tekrar hamile kalmaya karar verir­sem bu hamilelik ve doğum konusunda bilmem gereken bir sey var mı ?

Eğer bebeği de doğum sonrası check-up kontrolüne yanınızda götürürse­niz yanınıza gerekli malzeme­leri alın. Beklemek zorunda kalabi­lirsiniz. Yakında işe başlayacaksanız, çocuk bakımı düzenlemelerini iki kez kont­rol edin.
Eşinizi mümkün olduğunca olaya dahil etmeye çalışın. Günlüğünüze düşüncelerinizi ve işle­rinizi yazmaya devam edin. Eşinizi de aynı şeyi yapması için teşvik edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*