En İyi Langırt Makinesi

langırt makinesi seçimi, en iyi langırt makineleri, langırt makinesi alırken dikkat edilmesi gereken
babyfoot

Kelime anlamı, TDK tarafından, dikdörtgen masa üzerinde bulunan maket oyuncuları, sopalar ile yöneterek, küçük topları iki tarafta karşılıklı bir şekilde bulunmakta olan deliklere sokmak ya da bu deliklere girmesini önlemek amacı ile oynanmakta olan büyük bir stres atma oyunudur. Günümüzde en çok konuşulmakta olan spor çeşitlerinden biri de futboldur. Masa oyunu haline gelmiş olan langırt, halen sevilerek oynanmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birçok oyun ve oyun konsolu bulunmaktadır. Bu oyunların çoğu bilgisayar tarafından oynanmaktadır. Fakat buna rağmen, uzun bir tarih geçmişi olan langırt halen, birçok kişi tarafından oynanmaya devam etmektedir. Birçok oyun konsollarının kralı olarak bilinen orse oyun, üretmiş olduğu oyun platformları arasında langırtta bulunmaktadır. Sürekli kaliteli bir şekilde oyun konsolu üretmekte olan orseoyun, langırt konusunda baya bir ileri giderek, en iyi langırt masasını üretmektedir. Piyasada en iyi olarak adlandırılan orseoyun, herkesin severek oynamış olduğu oyunların kurucusu olarak, piyasada bir numara olarak bilinmektedir.

langırt makinesi seçimi, en iyi langırt makineleri, langırt makinesi alırken dikkat edilmesi gereken
babyfoot

Langırt’ In Tarihçesi

Günümüzde halen popüler olan masa oyunu langırt’ ın kökeni, pek net değildir. Fakat Almanya ya da Fransa da 1880 yıllarında, ortaya çıktığı söylenmektedir. 1890 yıllarında ilk langırt patentleri ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde sık bir şekilde oynanmakta olan langırt oyunu, birçok yerde başka isimler ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Almanca da futbol anlamına gelen fussball’ dan ortaya fossball, İngiltere de table football , yani İngilizce anlamı masa futbolu ismi ile bilinmektedir. İspanya da ise, baby- foot ya da footie olarak isimlendirilmiştir. Gün geçtikçe popülerliğinin artması ve sık bir şekilde oynanmakta olan bir oyun haline gelmesi sebebi ile 2002 yılında Fransa da uluslar arası langırt federasyonu kurulmuştur. Federasyon tarafından birçok langırt oyunları düzenlenmiştir. Aynı zaman da ITSF üyesi ülkelerinden biri de Türkiye ‘ dir. Oynanması sürekli keyif vermekte olan langırt,  dünya genelinde spor olarak görülmektedir. Eğlenceli olması sebebi ile masa oyunlarda sık bir şekilde tercih edilmektedir. Türkiye ‘ de yaklaşık olarak 50 yıl boyunca suç sayılmakta olan langırt, son gelişmeler ile artık serbest bir hale gelmiştir.

Langırt Nasıl Oynanır?

Genelde 2 kişi ile oynanmaktadır. Fakat daha büyük langırt masaları bu sayıyı artabilmektedir. Orta kısma atılmakta olan top ile ya da masanın yan tarafında bulunmakta olan delikler sayesinde top masaya konulur ve oyun başlar. Oyuncular, plastik oyuncuların bağlı olduğu döner sopalara hâkim olarak, oyuncu maketlerini harekete geçirerek, oyun içerisinde ki topu, rakip kaleye sokmaya çalışır. Bu karşılaşma da gerçek futbolda olduğu gibi kaleci, orta saha, defans ve forvet maket oyuncuları bulunmaktadır. Maket oyunculara, oynanmakta olan kollar ile doğru müdahaleyi yaptırabilme, oyunun temel amaçlarındandır. Seri bir şekilde oynanır ve birkaç taktiksel şekiller bulunmaktadır. Şut atma ve paslaşma, oyunun temel olarak oynama şeklidir. Rakip kalesine ne kadar çok top atılır ise gol sayılır. En çok golü atan oyunu kazanır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*