Evcil Hayvan Sahiplerinin Yasal Hakları

evcil hayvan sahiplerinin hakları, evcil hayvan besleyenlerin yasal hakları, evcil hayvanlar ve yasal haklar

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm canlıların belirli doğal haklara sahip olduğunu ve insanın hayvanlara duyduğu saygının, bir kişinin diğerine gösterdiği saygıdan ayrılamayacağını vurgular.

 Evcil hayvan sahipleri öncelikle haklarının farkında olmalıdır. Böylece kendilerini ve hayvanlarını mağdur olmaktan koruyabileceklerdir. Bu bağlamda evde evcil hayvan beslerken dikkat edilmesi gereken, evcil hayvan severlerin haklarını bilmelerini ve hem kendilerinin hem de evcil hayvanlarının haklarını korumalarını sağlayacak bazı yasal hususlar bulunmaktadır.evcil hayvan sahiplerinin hakları, evcil hayvan besleyenlerin yasal hakları, evcil hayvanlar ve yasal haklar

 Dikkat edilmesi gereken ilk belge: Apartman yönetim planı. Yönetim Planı, evde bir evcil hayvana izin verilip verilmediğini belirtmelidir. Apartman yönetim planı tapu sicillerinde, belediyelerde ve gayrimenkul işlem dosyalarında yer almaktadır.

 Evde evcil hayvan beslemek yasak ise; Yönetim Planı apartman anayasası olarak kabul edildiğinden hayvan lehine hiçbir şey yapılamaz. Ancak hayvanın tahliyesi için Yönetim Planı ihlalinden tahliye davası açılmalıdır. Bu durumlarda karar verilmelidir. Testin sonunda hayvanın tahliyesine karar verilebilir. Hayvanlar mahkeme kararı olmaksızın genel kurul ve/veya yönetim kurulu kararı ile tahliye edilemez.

Sıkça Sorulan Sorular

Dairede evcil hayvanlar tutulabilir mi?

Bu konuda apartman yönetim planına başvurulmalıdır. Yönetim Planında net bir “hayvan besleme yok” varsa; Mülkiyet Kanunu uyarınca, Yönetim Planını ihlal ettiğiniz için aleyhinize tahliye davası açılabilir.

Daire ile ilgili Genel Kurul kararına istinaden evcil hayvanımı ev dışına gönderebilir miyim?

Yönetim planı esas alınır. Evdeki evcil hayvanlara Genel Kurul veya Yönetim Kurulu Kararı ile dokunulmamalıdır.

Bir apartman dairesinde büyük bir köpeğe bakmak, taşınmak için geçerli bir neden olabilir mi?

Yönetim Planı hayvanların evde tutulmasını yasaklıyorsa; Boyutu ne olursa olsun, tahliye davası açılarak evden gönderilebilir. Yönetim Planında bir yasak olmadıkça, evden herhangi bir büyüklükte hayvan gönderilmesi istenemez. Ancak tehlikeli ve saldırgan olarak nitelendirilebilecek ve daireye salınan bir evcil hayvan varsa; Hem Türk Ceza Kanununa göre savcılığa şikayette bulunmak hem de Kat maliklerinin Kat Mülkiyeti Kanununa göre yükümlülüklerini ihlal etmek için dava açılabilir.

Bir apartman dairesinde evcil hayvanlara bakmakta mülk sahibi olmak veya kiracı olmak arasında bir fark var mı?

Yönetim Planı, evde evcil hayvan beslemeye ilişkin bir yasak olup olmadığını kontrol etmelidir. Yasaklanırsa, ev sahibinin kiracıyı tahliye etmesi gerekebilir. Yönetim Planında bu yoksa; Kiracı veya gayrimenkul sahibi olmak diğer apartman sahipleri için önemli değildir. Yine şunlara dikkat edilmelidir: Evde evcil hayvan besleme yasağı var mı? Yasak varsa; Mülkiyet Kanunu’na aykırı olarak bir hayvanın evden tahliyesi için doğrudan dava açılabilir. Yasak yoksa; bu sefer diğer apartman sahipleri dava açarak evdeki köpeğin diğer komşuları rahatsız ettiğini ispatlayabilir. Evcil hayvanın yasal yollara başvurmadan sadece imza toplayarak evden çıkması garanti edilemez.

Polis, polis ve/veya diğer yetkililer evcil hayvanımızı evden tahliye edebilir mi?

Hayır, öyle değil. Buna katılmasak da hayvanlar Türk hukukunda “mülk” olarak kabul edilmekte ve insan mülkiyet hakları anayasal bir hak olarak korunmaktadır. Duruşma sonunda aksi karar verilirse evcil hayvanı zorla evden çıkarabileceklerdir. Ayrıca yasaklı ırklarla ilgili bir genelge çıkarsa şikayet edilen evcil hayvan, bulunduğu yerde yetkililer tarafından gözaltına alınabilir. Öte yandan, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelikte hayvan sesleri yer almamaktadır. Buna göre, bir evcil hayvan sadece ses çıkardığı gerekçesiyle tahliye edilemez.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*