Evde Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılabilir?

evde cilt bakımı, evde doğal cilt bakımı

Bu yazımızda herkesin evde yapabileceği türden cilt bakım ürünlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle evde cilt bakım ürünleri yapmanın çok kolay olmayabileceğini ancak bu işi evde yapmak isteyenler için de eğlenceli olacağını belirterek başlayalım.

Evde Canlandırıcı Tonik Nasıl Yapılır?

Evde canlandırıcı tonik yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:evde cilt bakımı, evde doğal cilt bakımı

  • Ihlamur,
  • Su,
  • Alkol,

Öncelikle bol miktardaki ıhlamuru bir bardak içerisine koyun. Daha sonra uzunca süre kaynamış olan sıcak suyu bu bardağın içerisine dökün. Sanki ıhlamur çayı yaparmış gibi ıhlamurun demlenmesini bekleyin.

Ihlamur demlendikten sonra yaprakları süzün. Daha ince olan yaprak artıklarının da süzülmesi için bir huni içerisine bir bez parçası koyun ve bu huniden ıhlamurlu suyu dökün. Bu sayede ince şekilde olan ıhlamur parçaları da süzülmüş olacaktır.

Daha sonra yeni bir bardak içerisine yaklaşık bir kahve kaşığı kadar gliserin ekleyin. Gliserinin üzerine 10 gr kadar alkol koyun ve çalkalayarak karıştırmaya başlayın. Bu karşımın içerisindeki gliserin, karıştırdıkça çözülmeye başlayacaktır.

Gliserin alkolün içerisinde çözündükten sonra üzerine 55 – 60 cc kadar ıhlamur suyundan koyun ve yine karıştırmaya devam edin. Son olarak bu karışımın da üzerine 55 ml kadar su ekleyin ve yine karıştırın. Yeteri kadar karıştırdığınızda canlandırıcı tonik artık hazırlanmış demektir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de bu şekilde evde hazırlanan toniklerin içerisinde bu karışımı koruyacak herhangi bir madde olmadığından 3 ila 5 gün sonra bu kullanılmamalıdır. Çünkü yaklaşık 5 günden sonra bu karışım bozulmaya başlar.

Yorgun Haldeki Ciltlere Nasıl Bir Maske Uygulanabilir?

Yorgun bir cilt birçok kişi için sorun oluşturmaktadır. Yorgun ciltlerin yeniden canlanması için öncelikle sabunlardan uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü birçok sabun alkali iken cilt asidik bir değere sahiptir. Eğer sabun kullanılmak isteniyorsa, cildin ph değerine uygun bir sabun kullanmak gereklidir.

Yorgun ciltlerin yeniden anlanması için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, cildin temizliğine önem vermektir.

Şimdi de yorgun bir cilt için uygulanabilecek maske türlerine bakalım. Öncelikle cilt güzelce temizlendikten sonra çinko oksit bulunduran herhangi bir maske kullanılabilir. Bu maskelerin mümkün olduğu kadar uzun süre cilt üzerinde beklemesi gerekir. Daha sonra da cilt yeniden temizlenir. Çinko oksit içeren ürünler genellikle yanıklar için veya bebek ciltleri için kullanılmaktadır.

Göz Altı Torbaları İçin Nasıl Bir Bakım Uygulanabilir?

Göz altı torbaları için; gerek yüz yıkanırken, gerekse göz altı torbaları için krem sürülürken, herhangi bir noktadan başlayıp yukarı doğru hareketlerle dokunuşlar yapmak gereklidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*