Evlilik Sürecinde Cebinize Sabır ve Anlayış Katın

evlilik süreci, evlilik sürecinde sabırlı olun

Evlilikte mutlu olmanın yolları ile ilgili birçok taraf tutan yazı bulunuyor olsa da, öncelikle konuya İslami adalet kavramını ve vicdanı hesaba katarak yaklaşılması gerekmektedir. Öyle ki, iki farklı insanın bir araya gelerek kurduğu yuva, pamuk ipliği kadar hassas bağlarla tutunmaktadır. Evlilik kurumunda gerek ahlaki değerler, gerek İslami emirler gereğince, iki tarafın da bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Peki, herşey sorumluluklarımızdan mı ibaret? Evliliğin yürümesi için erkeğin eve para getirmesi ve kadının yemekleri yapıp, çocuklarla ilgilenmesi yeterli mi?evlilik süreci, evlilik sürecinde sabırlı olun

Evlilikte Huzur
Evlilik müessesesinin temel taşları sarsılmadığı sürece mutlu olunması ve evlilikte huzur bulunması zor değildir. Öncelikle eşlerin birbirine karşı sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir. Elbette bu kimi zaman suistimal edilen bir beklenti haline gelmekte, eşlerden birisi, diğerine her türlü eziyeti etse dahi anlayış beklemektedir. Ancak böyle bir durum ne hukuk ve yasalar, ne de İslamda evlilik hakkındaki görüşler için söz konusu dahi değildir.

Evlilikte huzur beklentisi içerisinde olan bir eş, hem günümüz dünyası tarafından kendisine yüklenmekte olan sosyal ve yasal sorumlulukları, hem de İslamda evlilik ile ilgili ayetler ve hadislerde belirtilmekte olan hususları yerine getirmekle mükelleftir. Her evlilikte sorunlar bulunmakla birlikte, önemli olan bu sorunların yaşanması değil, bunların nasıl çözüldüğüdür.

Evlilikte Sorunlar Nasıl Çözülmelidir?
Bir problem karşısında günlük hayatta çözüme ulaşabilmek için sabırlı, anlayışlı ve sakin olmamız gerekmektedir. Bu özellikler iyi bir iletişim ve insanlarla doğru bir etkileşimin temel özellikleridir. Bu özelliklere sahip bir bireyin toplumda herhangi bir sosyal iletişiminde problem yaşaması söz konusu olmayacaktır. Evlilikte sorunlar karşısında sakin olan bir koca, eşine kırıcı sözler sarf etmeyecek, yahut eziyet etmekten uzak duracaktır. Aynı şekilde, sabırlı olan bir eşde kocasına karşı aradaki saygı ve sevgiye zarar verecek bir söz söylemeyecek ya da olumsuz bir tavır sergilemeyecektir.

Elbette bu sabır ve anlayış, hiç bir sorunu çözmeye çalışmadan, sadece gerilimin yüksek olduğu anlarda susmak ve başka şeylerle uğraşmak şeklinde olmamalıdır. Zira evlilikte mutlu olmanın yolları oldukça geniş bir yelpazede ele alınması gereken başlıklardır. Evlilikte sorunlar çözülürken öncelikle kişiler sakinliklerini korumalı ve birbirine karşı saygılı olmalıdır. Kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışmak yerine, sıra ile birbirlerine istek ve beklentilerini anlatmalıdır. Ardından, bu beklentiler ile ilgili ortak noktalar bulunmalı, iki taraf da hangi tavrında nasıl değişiklikler yapabileceği konusunda bir orta yol bulmalıdır. Ancak herhangi bir uzlaşma sağlanamadığı durumlarda, evlilik danışmanı olarak hizmet veren bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*