Evlilik terapisinin etkisi nedir?

evlilik terapistinin faydaları, evlilik terapisti neden deneyimli olmalı, evlilik terapistinden destek alma

Evlilik ile ilgili oluşan sorunların ve problemlerin çözümü açısından ilişkilerin değişik ve yapısal boyutlarında bulunan çiftler katılabilir ve terapi alabilir. Ve evlilik terapisi etkisi kaçınılmaz olmuştur. Evliliklerde daha sık ve gittikçe şiddeti artan kavgalar yaşanırsa bu kavgalar çözüme götürmez, sadece tükenmişlik hissi verir. Ama sorunlu evliliklerdeki ilişkiler her zaman kavgalı ve tartışmalı değildir. Bazı evliliklerde kavga veya tartışma yoktur ancak ilişki kaliteli kapsamında değildir, eşler birbirlerinden tamamen kopuktur ve iletişimleri yoktur; birbirleri için bir şeyler yapmayı, üretmeyi ve iletişimi tamamen kesmeleri gibi durumda evlilik hayatında işler olduğundan daha da kötüye gitmeye başlar.evlilik terapistinin faydaları, evlilik terapisti neden deneyimli olmalı, evlilik terapistinden destek alma

Evlilikte oluşan problemler

Olumlu duyguların kaybolması, arkadaşlık ilişkisinin azalması, seks hayatının bitişi ve sekste canlılığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleridir. Önemsememe durumları,  içe çekilme, şiddet oluşumu ve bağlantının tümüyle kopukluğu söz konusuysa eğer bu evliliğin büyük bir problem içerisinde olduğunu ve boşanma olasılığı riskinin yüksek derece olduğunu söylemek mümkündür. Evlilik çatışmasından söz edilmesi için resmi olarak evli olmak da şart değildir. Uzun dönemli ilişkilerde de bu tür problemler de bile evlilik terapisinin etkisi ihtiyaç duyulabilir.

Ne konular çözüme ulaşıyor

Evlilikte genellikle aile içi iletişim, problemleri çözme ve iletişimi yeniden kazanma, tartışma sorunlarını çözme, duygusal tepkiler, ergen çocukları olanların aile içi iletişimi, cinsel sorunların çözümü gibi konular içerisinde evlilikle ilgili olan her konuyu çözüme ulaştırabiliyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*