Geceleri Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

kuru öksürük nedenleri, geceleri kuru öksürük, kuru öksürük nasıl geçer

Geceleri yaşanan kuru öksürük bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olmasından ya da alerjenlerin nefes yoluyla vücudunuza girmesinden dolayı meydana gelmektedir. Özelliklede evlerde ısıtıcıların çalıştığı kış aylarında bulunduğunuz odanın havasını nemlendirmek için bazı tedbirler almak ya da sıcak suyla bir miktar bal karıştırıp içmek bu öksürükleri hafifletecektir. Özellikle astım ile reflü gibi rahatsızlıkların en sık görülen belirtileri geceleri yaşanan kuru öksürük nöbetlerinde olur. Önlemlerinize rağmen öksürük artarak devam ediyorsa ve ya 4-5 gün içinde geçmediyse nedenini öğrenmek için doktora görünmeniz gerekir.kuru öksürük nedenleri, geceleri kuru öksürük, kuru öksürük nasıl geçer

Astım

Astım uzun süre devam eden kuru öksürüğe neden olur. Astım sebeiyle yaşanan öksürüğe genellikle de göğüs bölgesinde baskı hissi ile hırıltı eşlik edecektir. Astıma bağlı öksürüğün nedeni, atak sırasında yayılan ve bronş duvarlarını etkileyen kimyasallar sebep olur. Vücutta üretilen bu kimyasalların sinir uçlarını uyarması sonucunda öksürük refleksini harekete geçirmektedir. Bu öksürük çoğu zaman yetişkinlerde astımın ilk belirtisi olarak görülüyor.

Alerjiler

Mevsimsel alerjiler ya da alerjenlere maruz kalma gece saatlerinde kuru ve şiddetli öksürüğe yol açabilir. Hatta alerjinin neden olduğu kuru öksürük, öksürük nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Bu tarzdaki öksürük için alerjenlerden uzak durmalısınız, şiddetli öksürük içinse doktorunuzdan antihistamin ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Reflü

Uyuduktan bir kaç saat sonra ise kuru öksürükle uyanıyorsanız bunun nedeni reflüdür. Vücudun uyurken aldığı pozisyon sebebiyle yemek borusuna kadar çıkan mide asidi boğazı tahriş ederek öksürüğe yol açar ve bazen öksürüğe ağızda ekşi bir tat eşlik eder. Geceleri reflü nedeniyle oluşan öksürüğe reflünün bir diğer belirtisi olan göğüs yanması eklenmediğinden dolayı bu öksürüğün nedeninin reflü olduğunu belirlemek zorlaşır. Doktor kontrolünden sonra ise reflü teşhisi konduğu zaman mide asidini dengeleyen ilaçlar kullanmak bu öksürükleri hafifletir. Özellikle yatarken başınızı biraz yukarıda tutmanız ve sırt üstü uyumak mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyecektir.

Yukarıda bulunan rahatsızlıklar geceleri kuru öksürük nedenleri arasında ilk sıralarda gelerek öksürük diğer bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu sebeple öksürüğünüz aldığınız önlemlere karşın devam ediyorsa ve ya şiddetleniyorsa kısa sürede doktora gitmek doğru tedavinin belirlenmesi adına en güvenli yoldur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*