Google Trends İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

google trends nedir, google trends neden kullanılır, google trends ne işe yarar

İsminden de anlaşılabileceği üzere Google’ın bu servisi Google Trendlerini öğrenme servisidir. Bir başka deyiş ile Google Trends servisi Google’da hangi kelimelerin ne sıklıkla hangi ülke, şehir, bölgeden aranıldığını gösteren bir servistir. Bu servisin kullanım amacı bir proje için anahtar kelime belirlemedir. Örnek vererek bu servisin nasıl kullanılacağına şöyle bakalım;google trends nedir, google trends neden kullanılır, google trends ne işe yarar

Örneğin; xyz.com sitesinin yayın konusunun yemek olduğunu düşünelim. Yayın konusu yemek olan xyz.com sitesi için SEO çalışması yapılacağını ve bu çalışmada hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini belirlemek istediğimizi varsayalım. İşte bu işlemi Google Trends servisini kullanarak yapacağız. Anahtar kelime belirlemek için şu adımları izlemek gerekmektedir.

            & Öncelikle Google Trends servisinin sayfasına girilmelidir.

            & Google Trends sayfasına girdikten sonra aşağıdaki resimde dikdörtgen içine alınmış olan trend arama kutusuna trendleri yani en çok aranan kelimeleri öğrenilmek istenen konu yazılır.

& Konu yazıldıktan sonra yapılan sorgu sonucunda ekrana gelen bilgilerden “ilgili aramalar” kısmına gelinir. Bu kısma gelindiğinde aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere konu ile ilgili trend olan yani sık sık aranan kelimeler gösterilmiştir. Bizim örnek konumuz yemek olduğundan çıkan ilgili aramalar tablosunda yemek konusu ile ilgili en çok aranan kelimeler görülmektedir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere “yemek tarifleri” kelimesi 100 üzerinden 100, yemek oyunları 100 üzerinden 90 olarak değerlendirilmiştir. Bu tabloya bakarak karar verecek olursak xyz.com sitesinin konusu yemek ve yaptığı yayın yemek tarifleri üzerineyse mutlaka yemek tarifleri kelimesi anahtar kelime olarak tercih edilmelidir. Bundan sonraki ikinci anahtar kelime olarak ise 100 üzerinden 90 olarak derecelendirilen yemek oyunları değil de 100 üzerinden 25 olarak değerlendirilen yemek yapma kelimesi tercih edilmelidir. Üçüncü kelime olarak da yemek tarifi tercih edilebilir. Anahtar kelime olarak yemek oyunları, yemek sepeti ve yemek oyunu kelimelerini seçmememizin sebebi xyz.com sitesinin esas konusuyla ilgileri olmamasıdır. Xyz.com sitesinin yayın konusu ve yayın içeriği ile ilgili olmayan anahtar kelimeleri SEO’da anahtar kelime olarak kullanmak spama yol açacağından tercih edilmez.

Google Trends ile bir konu hakkında yapılan trend aramaları için hangi ülkeden, hangi şehirden arama yapıldığına yönelik bilgilere ulaşılması da mümkündür. Google trends ekranında yer alan bilgiler çalışılan projeye yönelik olarak yorumlanmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*