Green card başvurusu nasıl yapılır?

greencard başvurusu yapma, greencard başvurusu nasıl yapılır, greencard ne işe yarar

Tüm dünyadan ortalama 50 bin kişiye verilmekte olan gren card, ABD’ de istenilen kadar oturma ve çalışma izin belgesidir. Bu belgeye sahip olmak isteyen kişiler, ABD’ nin her yıl düzenli olarak yapmış olduğu çekişilişlere katılmaları yeterlidir. Peki, green card başvurusu nasıl yapılır? Green car başvurusu, ABD’ nin resmi göçmenlik sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu site üzerinden gren car başvurusunda bulunanlar hiçbir ücret ödemezler. Bütün bilgileri tam bir şekilde doldurmaları yeterli olacaktır. Başvurudan sonra yine aynı site üzerinden başvuru kodu verilmektedir. Verilen bu kod mail adresine gelmemektedir. Bu sebeple o sırada elektrikler gitmiş ise site üzerinden başvuru takibi yapmanız mümkün değildir. Yapmış olduğunuz başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 6 ay sonra card çekiliş sonuçları açıklanmaya başlanmaktadır. Başvuru sonrasında almış olduğunuz kod ile online bir şekilde başvurunuzu kontrol edebilirsiniz.greencard başvurusu yapma, greencard başvurusu nasıl yapılır, greencard ne işe yarar

Green Card Başvuru Şartları

ABD’ de çalışmak ya da oturmak isteyen kişiler gren card alabilmek için belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Söz konusu green card başvuru şartları ise;

  • Uygun ülkelerden herhangi birinin yerlisi olmanız ya da eğitim deneyimi şartlarını taşımanız yeterli olacaktır. Uygun ülkelerden herhangi birinin yerlisi olmak, yani doğduğunuz ülke anlamına gelmektedir. Fakat Brezilya, Çin, Pakistan, Kanada ve Güney Kora gibi çekilişe katılmayan ülkelerden birinde doğmuş iseniz, anne ya da babanızın doğmuş olduğu ülkeler için değerlendirme talebinde bulunabilmektesiniz.
  • Aynı durum eşiniz için de geçerli olmaktadır. Fakat başvuru yaptığınız esnada form üzerinde eşinizin de ismi bulunması gerekmektedir ve vizeyi aldıktan sonra ülkeye eşiniz ile giriş yapmak zorundasınız.
  • Çekilişe katılmak için aranan eğitim şartı ise lise ve ya dengi herhangi bir okuldan mezun olmak gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz, son 5 yıl içerisinde eğitim, uzmanlık ve deneyim şartı gerektiren herhangi bir işte minimum 2 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir.
  • Tüm bu şartları taşıdığınız takdirde green card için başvuru da bulunabilirsiniz. Online olarak yapmış olduğunuz başvurudan sonra verilecek olan teyit numarasını kaybetmemeniz gerekmektedir. Çünkü göçmenlik büroları çekilişte kazanan kişileri site üzerinden duyurmaktadır. Aynı zaman da teyit numarasını kaybeden kişilere yeni bir numara verilmemektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*