Grip Sebepleri ve Tedavileri

Grip Sebepleri

Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık öncelikle bakteriyel bir hastalık olmadığından öncelikle antibiyotiklerle tedavisi mümkün değildir. Ortomiksoviridak virüs ailesindendir.
PEKİ HASTA KİŞİ İLE TEMASTAN KAÇ GÜN SONRA GRİP OLMA OLASILIĞI VARDIR ?
Gripte kuluçka süresi 2-3 gündür. Yani 2 gün sonrada başlayabilir 3 gün sonrada başlayabilir. Hatta hepimiz grip olduktan sonra hafiye gibi geriye giderek kimden aldık diye suçlu ararız.

PEKİ GRİP HASTALIĞI ORTALAMA NE KADAR SÜRER ?
2 ile 5 gün içersinde geriler. Ortalama 1 hafta sürer. Ancak nadiren 2 haftaya kadar uzayabilir. Bu gibi durumları hemen hekiminizle görüşünüz. Bazen gribin seyrine göre ve vücut direncinize göre başka komplikasyonlar olabilir. Hekimiz size ilave ilaçlar verebilir.
Grip Komplikasyonları

Grip hastalığının en sık komplikasyonu zatüre gelişimidir. Uzayan grip şikayetleriniz var ise mutlaka hekiminize başvurunuz. Hastalık iyileşmez uzar ateş devam eder, solunum sıkıntısı başlar ise bu zatürre habercisi olabilir. Hemen hekiminiz başvurunuz.

Grip Antiviral Tedavi

İlk 48 saat içinde başlanmak kaydı ile Amantadin ve rimantadin influenza A’nın tedavisi uzun yıllardır kullanılan antiviral ilaçlardır. Ancak bu ilaçlara karşı direnç çok çabuk gelişmektedir. Ve rutin olarak kullanılmazlar. Zanamivir ve oseltamivir son yıllarda kullanılan influenza A ve B’ye karşı etkili yeni ilaçlardandır.Bunları ancak hekiminiz değerlendirerek başlar. Bu ilaçlar uykusuzluk ve konsantrasyon bozukluğuna yol açacak yan etkilere sahiptirler

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*