Hamilelik Sürecinde Karın Egzersizleri

hamilelikte karın egzersizleri, hamile kadınlar için egzersizler, hamile karın egzersizleri

Hamilelik boyunca orta derecede karın egzersizi yapılması önerilmektedir. Yine de bu egzersizler normal hayatta yapılan karın egzersizleri kadar şiddetli ve yoğun olmaz. Bu egzersizler sırt ağrısının önüne geçmek ve güzel bir duruş sağlamak için yapılması gerekir. Hamilelik sürecinde yapacağınız karın egzersizleri sizin bükülmenizi, dönmenizi ve kıvrılmanızı sağlayan birkaç kası geliştirmek için yapılmalıdır. Hamilelik sürecinde yapacağınız bu egzersizler daha iyi hissetmenizi sağlarken enerjinizi de tazelemektedir. Egzersizler kan akışının hızlanmasına ve bu şekilde daha canlı bir tene sahip olur ve sağlıklı gözükür. Son olarak ise karın egzersizlerinin diğer amaçlarından biri de enerji isteyen hareketleriniz için kas gücünüzü artırır.

Hamile Bayanlar için Karın Egzersizleri

Bunlar hamile iken yapılması son derece etkili ve bir o kadar yararlı olan karın egzersizleridir. Özellikle hamileyken bu tür egzersizleri bir gözlemci eşliğinde uzmanlara danışarak ve ya bilgi alarak yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz.hamilelikte karın egzersizleri, hamile kadınlar için egzersizler, hamile karın egzersizleri

Karın Çekme Hareketleri

Bu karın egzersizi için bir topa ihtiyacınız olacaktır. Hatta bir topunuz varsa bile bu egzersizi evinizdeki bir yastığı kullanarak ta gerçekleştirmeniz mümkündür. Egzersiz topuna doğru yaslanın ve sırtınızı da aynı hizada tutunuz. Eliniz karnınızda olacak şekilde derince nefes alınmalı ve nefes alırken karnınızı ile göğsünüzü tamamen doldurunuz. Daha sonra ciğerleriniz boşalana kadar nefesinizi vermelisiniz.

Yana Bükülme

Bütün vücudunuzu dizlerinizin ve kollarınızın üzerinde tutmalısınız. Omuzlarınızı ve kalçanızı birbirine doğru hareket ettirmeye çalışarak sıkıştırın, hafif kütürdemeler duymanız mümkündür. Aynı işlemi diğer taraf için de gerçekleştirmelisiniz.

Yukarı Kıvrılma

Geriye doğru uzanın dizlerinizi bükünüz. Ellerinizi göğsünüze karşı koyunuz. Omuzlarınızı omuz kemiği yerden kalkacak şekilde kaldırmaya çalışmalısınız.

Pelvik Eğim

Sırtınız duvara karşı olacak şekilde ayağa kalkın ve topuklarınız duvardan 12 ila 18 inç uzakta olacak şekilde dizlerinizi bükmelisiniz. Aşağı bel kısmınızı da duvara doğru bükmeye çalışın ve duvarla düzleşecek şekilde tutulması gerekir. Bu pozisyonu birkaç saniye koruyun ve daha sonra eski pozisyonunuza geri dönünüz.

Geri Yuvarlanma

Bu karın egzersizinde dizlerinizi kırıp yere dimdik bir şekilde oturunuz. Daha sonra bu pozisyondayken geriye doğru yatabildiğiniz kadar yatın ve o şekilde bir süre durmaya çalışınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*