Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamilelikte nelere dikkat edilmeli, hamilelikte neler önemli, hamileler nelere dikkat etmeli

Anne adaylarının bebeklerini kucaklarını almak için gün saydıkları gebelik süreçleri boyunca  bebekleri ve kendi sağlıkları açısından dikkat etmeleri gereken belirli kurallar vardır. Anne adayı hamilelik süreci içerisinde dikkatli bir şekilde davranışlar sergilemesi bebeğinin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.hamilelikte nelere dikkat edilmeli, hamilelikte neler önemli, hamileler nelere dikkat etmeli

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının ilaç konusuna dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gebelik dönemi boyunca annenin almış olduğu tüm ilaçlar sadece anne adayını değil, gelişimini tamamlamakta olan bebeği de etkileyecektir. Gebeliğiniz boyunca ilaç almanız gerektiği durumlarda doktorunuza danışmadan ilaç almamanız oldukça önemlidir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayının beslenmesine de özen göstermesi oldukça önemlidir. düzenli ve dengeli bir şekilde beslenme hem anne adayına hem de bebeğe oldukça yararı olmaktadır.

Hamilelik dönemi ve doğumdan sonra emzirme döneminde annenin sigara ya da alkol gibi zararlı maddelerden kesinlik ile uzak durması gerekmektedir.

Anne adayının röntgen ışınlarına karşı dikkatli olması gereklidir. Zorunlu olmayan radyolojik incelemeler bebeğe zarar vereceği için gerekli olmadıkça radyolojik inceleme yaptırılmamalıdır.

Hamilelik dönemi sürecince annenin rahat ve bol kıyafetler giymesi,  ayakkabı tercihini ayağını sıkmayan rahat ayakkabılardan yana yapması oldukça önem taşımaktadır. gebelik döneminde topuklu ayakkabılar olabildiğince uzak durmalısınız.

Doktor kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Hekiminizin gerekli gördüğü tahlilleri zamanında yaptırmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gebelik esnasında diş çürükleri ve buna bağlı olarak diş kayıplarının olmaması açısında düzenli olarak diş bakımının yapılması ve fırçalanmalıdır.

Doktorunuz tarafından her hangi bir düşük riski belirtilmediği sürece son aya kadar cinsel ilişkiye girilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

İşiniz gereği de olsa ağır eşyaları kaldırmaktan kaçınmalısınız. Bu tarz işler bebeğinizin düşmesine, zarar görmesine ya da erken doğumlara neden olabilmektedir.

Ellerin şişme riskine karşı yüzük ya da bileklik gibi takıları takmaktan kaçınmalısınız.

Olası vajinal kanama durumlarında hemen hekiminize başvurmalısınız. Bu tür kanamalar bebeğin yaşamının sonlanmasına sebep olabileceği gibi annenin yaşamı açısından da oldukça zararlı olabilmektedir.

Karın kısmında değişik aralıklar ile çeşitli ağrıların yaşanmasının ardından hemen kadın doğum uzmanınıza görünmenizde fayda olacaktır.

Fetusun yani anne karnındaki bebeğin hareketlerinde artması ya da azalması gibi durumlar bebeğin yaşamının sıkıntıda olduğunun bir göstergesi olabilir ve bu durumda kesinlik ile vakit kaybetmeden doktorunuza görünmenizde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı bakımından i fayda olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*