Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

hemoroid tedavisi, hamilelikte hemoroid tedavisi yapımı, hemoroid nasıl tedavi edilir

Hamilelikte Hemoroid hastalığı oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Gebelik döneminden önce Hemoroid hastalığı ile ilgili hiçbir şikâyeti olmayan anne adayları bile gebelik esnasında bu sorunu yaşayabilmektedir. Basur hastalığı dışkılama esnasında zorlanan anüs kaslarının, kalın bağırsak içerisinde damarların dışkı tarafından zarar görmesine neden olan bir rahatsızlıktır. İleriki aşamalarda zarar gören damar tabakası şişerek genişler ve basur memesi oluşmasına neden olur. Normalde basur hastalığının en büyük nedeni kabızlık iken, hamilelik döneminde yaşanan Hemoroid hastalığının nedeni çok daha farklıdır.hemoroid tedavisi, hamilelikte hemoroid tedavisi yapımı, hemoroid nasıl tedavi edilir

Hamilelikte görülen basur öncelikli olarak her hafta daha da büyüyen çocuğun, sindirim sistemi ve kalın bağırsağın çıkış bölgeleri üzerinde baskı oluşmasından kaynaklanır. Kalın bağırsağın Rektum adı verilen ve basur hastalığının görüldüğü bölge olan çıkış bölgesi üzerinde oluşan bu basınç, anne adayının damar tabakasının dışkılama esnasında zarar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca damar yapısı üzerinde etkili olan bir başka faktör de hormon dengesidir. Hamilelik döneminde hormonları tam bir kargaşa içerisinde salgılanan anne adaylarının, kalın bağırsağın Rektum bölgesindeki damarları da bu durumdan etkilenmektedir. Anne adaylarının düzensiz hormonları nedeni ile genişleyen kalın bağırsak dokusundaki damarlar, basur hastalığı oluşumunu çok daha kolay bir hale getirmektedir.
Tüm bu sebeplerden ötürü hamilelikte annelerin basur hastalığına yakalanması oldukça normal bir durumdur. Ancak yine de tüm anne adaylarının basur hastalığının farkında olarak, bu rahatsızlıktan erken dönemlerde korunmaları gerekir. Birçok anne adayına karnında taşıdığı bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için basur ilacı verilemediğinden, anne adaylarının basur hastalığı sıkıntılarını daha uzun süre yaşaması gerekebilmektedir.
Basur kremi kullanarak büyük ölçüde kanama ve ağrılardan kurtulabilen anne adayları olmasına rağmen, her insanın vücudunun bu tür ilaçlara verdiği tepki farklı olduğundan bir genelleme yapmak mümkün değildir. Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren lif oranı yüksek gıdalar ile beslenilmesi ve kalın bağırsağın sindirim işlemi esnasında daha rahat çalışabilmesi için düzenli su içilmesi oldukça önemlidir. Böylece sindirim işlemi esnasında daha rahat bir şekilde çalışabilen kalın bağırsakta, hamilelik döneminde basur hastalığı görülme ihtimali de büyük ölçüde azalacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*