Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yöntemler

hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte mide bulantısını geçirme, hamile kadınlarda mide bulantısı

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki mide bulantısı olacaktır. Bu sebeple de bu durumda kişilerin uygulaması gereken bazı durumlar vardır. Bunları maddeler halinde inceleyeceğiz.

Yediklerinize Dikkat

Hamilelik sürecinde özellikle vakit geçtikçe kişilerin yediklerine daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sebeple mide asidini harekete geçirmeye müsait olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu yiyecekler de genel olarak baharatlı ve gereğinden fazla yağlı yiyeceklerdir. Aynı zamanda midenin boş olmaması da oldukça önemlidir. Bundan dolayı da az ama sık bir şekilde besin tüketmek şarttır.

Bunların haricinde sıvı tüketmek gerekir. Bu sebeple de günde en az 1.5 litre su tüketimi hamilelik dönemi için oldukça faydalı olacaktır.hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte mide bulantısını geçirme, hamile kadınlarda mide bulantısı

Temiz Hava

Eve tıkalı kalmak hamilelik sürecinde ters tepecek bir durumdur. Bu sebeple de kramp ve ağrıların azalması için temiz havada hafif tempoda yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Yürüyüş yaparak aldığınız kiloların da dengeli bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin mide bulantısına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebeple yaptığınız yemeklerde ayarını tutturmak koşuluyla zencefil kullanmanız mide bulantısını önleyecektir. Eğer yemeklerde zencefil tadı almak istemiyorsanız da bu durumda mide bulantısının başladığını düşündüğünüz anda bir yemek kaşığı balı zencefil ile tüketerek de mide bulantısının önüne geçmek mümkündür.

Narenciye

Narenciye birçok durumda ferahlatıcı özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Örneğin grip, nezle gibi durumlarda dahi nane limon içerek bunun önüne geçmeye çalışırız. İşte portakal, limon gibi ürünleri direkt ya da sıvı şekilde tüketerek de midenizi rahatlatabilirsiniz. Fakat tüketimi fazla da abartmamak gerekir. Çünkü narenciye ürünleri fazla tüketildiği vakit de bu sefer asidik yapısı sebebiyle vücudunuza yarardan çok zarar verecektir.

Bu ve buna benzer yöntemleri uygulayan anne adayları hamilelik sürecinde mide bulantılarından minimum şekilde kurtulur. Özellikle beslenme oldukça önemlidir ve dengeli bir şekilde beslenmek gerekir. Kilo alacağım diye az yemek hem size hem bebeğinize zarar verecektir bu sebeple gerek protein gerek karbonhidrat olsun her türlü besin takviyesini almak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*