İştahsız Eden Yiyecekler

iştah kapatan yiyecekler neler, iştah kapatan besinler, iştah kaptan yiyecekler hangileri

Salatalık: Salatalık düşük kalori ve yüksek su içerir, formda kalmanızı ve zayıflamanızı sağlar. Yalnızca bir adet salatalıkta 45 kalori vardır.

Kırmızı üzüm: Ortalama bir kase kırmızı üzüm 80 kalori içerir. tatlı isteğinizi soğuk üzüm karşılayan harika bir seçenek olabilir.

Soğuk filtre kahve: Sizi kafein canlandıracaktır. Kaymaksız süt ilaveli kahve, kan şekeri seviyenizin normal kalmasına ve metabolizmanızın da normal çalışmaya devam etmesine yardımcı olur.

Izgarada pişen sebzeler: Izgarada; mantar, soğan, kabak, dolmalık biberler, kuşkonmaz gibi sebzeleri pişirin. Hem kalorisi düşük hem de hazırlaması kolaydır. Hafifçe zeytinyağı ile yağladığınız sebzeler, tuz ilave edilerek yenilebilir.

Yağsız patlamış mısır: Yağda yapılan mısır kilo almanıza yol açabilir. Ancak yağsız bir kase patlamış mısırda 30 kalori ve 2 gr lif bulunur. Bunu yiyerek de zayıf kalabilirsiniz.

Yağsız çeşnili yoğurt: Yoğurt serinlemenin de en doğal yoludur, zayıflamaya da yardımcı olur. Uzun süre yağsız yoğurdun içeriğindeki karbonhidrat ve protein tok hissetmenizi sağlar.

Şekersiz buzlu çay: Size en başta şekersiz tanımı hoş görünmeyebilir. Taze meyve dilimlerini, kalorisiz doğal içecek buzlu çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Çorba: Yeni yapılmış ve biraz soğuması için bırakılmış domates çorbası ile midenizi doldurun. Sadece bir kase çorba 50 ile 100 kalori arasındadır.

İştahsızlık için ne yapılmalı?

–       Yemek porsiyonları gereksiniminize göre ayarlanmalıdır.

–       Yeterli zaman yemek için ayrılmalıdır.

–       Küçük porsiyonlar şeklinde ara öğünler oluşturulur. Bir sonraki ana öğünün yenmesi aksi halde engellenir.

–       Belirli saatlerde öğünlerin yapılmasına dikkat edilir.

İştahsızlık nedenleri: İştahsızlık hastalığına, kişinin yaşadığı bazı mide ve bağırsak rahatsızlıkları neden olabilmektedir. Midenizde özellikle hassasiyetler ve mide yaraları, bağırsaklarda oluşan yaralar iştahsızlığa neden olabilir. bu yara ve hassasiyetler, ortaya çıkan mide bulantısı, gaz sıkıntısı gibi nedenlerle kişi yemek yemek istemez. Bazı tehlikeli kanser türleri de bunların yanı sıra iştahsız nedenleri arasında olabilir. iştahsızlık sorunu yaşadığınızda bu nedenle bunu önemsemeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Ayrıca iştahsızlığın sebeplerinden biri de beslenme yetersizliği olabilir. Mesela demir ve çinko eksikliğine bağlı anemi rahatsızlıklarında iştahsızlık görülebilir.iştah kapatan yiyecekler neler, iştah kapatan besinler, iştah kaptan yiyecekler hangileri

İştahsızlığın psikolojik nedenleri

Sosyal hayatında kişi büyük üzüntüler yaşamış ise yemek yeme dürtüsünü kaybedebilir. Kişinin depresyona girmesi, ani ölümden kaynaklanan kayıplar, işini kaybetmesi gibi büyük psikolojik yıkımlar yaşaması ile bu sorunlarla beyni fazlaca meşgul olup yemek yemeği unutabilir, erteleyebilir ve yemek yemek istediğinde mide bulantıları yaşayarak beslenmeden uzaklaşır ve iştahsızlık sorunu ile baş başa kalabilir.

Fiziksel nedenleri

2 haftayı geçmesine rağmen kişinin yaşadığı iştahsızlık hala devam ediyorsa, bu sorunu ciddiye alması gerekir. iştahsızlık zira beyin merkezinden ortaya çıkan bir problemdir ve neden bu sorunun ortaya çıktığı araştırılmalıdır. Çünkü iştahsızlığa beyinden kaynaklanan bir tümörün neden olduğu riski göz ardı edilmemelidir. Kişi bunun yanında diş ağrısı gibi ilgili sorunlar yaşıyorsa, mide sorunları varsa, sık sık yüksek ateşlenme yaşıyorsa, yutkunma güçlüğü çekiyorsa, muhtemelen iştahsızlık problemi yaşayacaktır. Ayrıca iştahsızlık durumu bazı kanser türleri de baş gösterebilir. Aneroksiya hastalığı da bunun dışında hat safhaya ulaşmış ise sürekli kişi iştahsızlık sorunu yaşar.

Vücudu iştahsızlık neden etkiler?

İştahsızlık sorununu kişi yaşamaya başladığında hazımsızlık, kabızlık, sinirlilik, gaz sancıları gibi problemler yaşamaya başlar. İştahsızlıkla gelen bunun yanı sıra vitamin eksiklikleri de kişide tırnak, saç gibi bölgelerde bir takım problemler yaşamaya başlar.

Yaşlılıkta iştahsızlık nedenleri

Ağzının içinde kişi yaşlandıkça tat alma tomurcukları azalarak kişi yediklerinden tat alamadığı için iştahsızlık problemi baş gösterebilir. Tatlı ve tuzlu besinleri kişi ayırt etme sorunu ortaya çıkmaya başlar. Kişi bunun yanında yaşlandıkça midenin eritme kapasitesi yavaşladığı için daha geç acıktığı için daha iştahsız bir hale gelebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*