Johan Cruyff

Johan Cruyff kimdir, Johan Cruyff hayatı, Johan Cruyff futbol geçmişi

Cruyff birçok kişiye göre gelmiş geçmiş en önemli Hollandalı futbolcudur ve günümüzde de özellikle Guardiola’nın uyguladığı tiki taka sisteminin de kurucusudur. Hem Barcelona hem de Ajax’ın efsanesi olan Cruyff 25 Nisan 1947 tarihinde dünyaya gelmiş 24 Mart 2016’da yani 68 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Futbola Ajax altyapısında başlayan Cruyff 1964 1973 yılları arasında 11 senede Ajax ile 6 kez lig şampiyonluğu yaşarken 3 kez de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu sevinci yaşamıştır. 1973-1978 yılları arasında Barcelona’ya transfer olan Cruyff burada da 1 kez La Liga’yı kazanmıştır. Barcelona kariyeri sonrasında 3 aylık kısa Levante kariyeri haricinden futbola Amerika’da devam ettikten sonra 1981 yılında Ajax’a geri dönmüştür. 1983 yılında da herkesi şok eden bir kararla Feyenoord’a transfer olmuş ve 1 sezon burada forma giydikten sonra futbolu bırakmıştır.Johan Cruyff kimdir, Johan Cruyff hayatı, Johan Cruyff futbol geçmişi

Futbolculuk kariyerinde sayısız kupa kazanan Cruyff 3 kez de Ballon D’or ödülünün sahibi olmuştur. Sarı saçları ve çalımlarıyla ön plana çıkan Cruyff’un lakabı da bu sebeple “Sarı Fare” olarak bilinmektedir. Cruyff futbolculuğu kadar teknik direktörlüğüyle de ön plana çıkan bir isim olmuştur.

1986-1988 yılları arasında Ajax teknik direktörlüğü yapan Cruyff burada 2 kez Hollanda Kupası’nı alıp bir kez de dönemin Uefa Kupa Galipleri Kupası’nı kazandıktan sonra yeni adresi tekrardan Barcelona olmuştur. İşte Cruyff’un burada yapacakları teknik adamlıktan ziyade bir bakıma yeni bir yapı inşa etmek olmuştur. Barcelona A takımından en alt yaş grubuna kadar ilgilenen Cruyff burada tiki taka olarak da bildiğimiz sistemi geliştirmiştir. 1988-1996 yılları arasında Barcelona ile 4 kez La Liga, 1 kez Şampiyonlar Ligi ki bu Barcelona tarihinin de ilk Şampiyonlar Ligi kupası, 1 kez Uefa Süper Kupa ve 1 kez de Uefa Kupa Galipleri Kupası gibi önemli başarılara imza atmıştır. Barcelona altyapısına yapmış olduğu yatırımlar sayesinde Messi, Xavi, Inıesta, Puyol ve daha birçok yıldızın altyapıdan çıkmasına olanak sağlamıştır ve Cruyff’un getirmiş olduğu bu anlayış sebebiyle de Barcelona 21.yüzyılın en başarılı takımlarından bir tanesi olmuştur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*