Kabağın Sağlığa Faydaları

kabak kanseri önleyici, antioksidanlar, makula dejenerasyonu

Kabağın içerdiği vitamin, mineral ile besinlerin sağlık açısından pek çok faydası bulunuyor. Kabak kilo vermek isteyenler için tercih edilen besinlerin başında gelmekte, çünkü zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Kalp sağlığına faydalı olan kabak kanseri önleyici özelliği bulunuyor. Kabak göz sağlığını koruyorken, sindirim sistemine iyi gelir ve özellikle prostat kanserinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Az miktarda yağ içeren kabak neredeyse kolesterol içermediğinden dolayı, kalp sağlığı için faydası büyüktür. Bunun yanında kalp krizi ve felç gibi ciddi zağlık sorunlarına yakalanma riskini düşüren magnezyum içermektedir. Potasyum, magnezyum ile C vitamini içermesi yüksek kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmasına yardımcı olmaktadır.

Zayıflamayı Kolaylaştırır

İçerdiği yağın düşük seviyede olması kalorisinin az olması kabağın kilo vermeyi kolaylaştırmasına yardımcıdır. Kilo vermek isteyenler hiç düşünmeden diyetlerine kabağı tüketebilirler.

Kabak Kanseri Önler

kabak kanseri önleyici, antioksidanlar, makula dejenerasyonu Kabak, serbest radikalleri engelleyen antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Beta karoteni içermesi, kansere neden olan kimyasal kirlenmenin bünyede oluşmasına izin vermiyor. C vitamini içerdiği için ağız ile akciğer kanserini engellemektedir.

Kemik Sağlığını Kabak Korur

Kabak, omurganin mineral yoğunluğunu arttırarak kemik sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadır. Kabağın içerdiği magnezyum aynı zamanda eklem sorunlarına yakalanma riskini azaltıyor. Kabakta bulunan çinko, demir ve fosfor gibi mineraller  bir kemik hastalığı olan osteoporoza karşı koruma sağlamaktadır.

Göz Sağlığını Korur

Kabak, beta karoten ile luteini yüksek miktarda içeriyor. Lutein, körlüğe yol açan katarakt ile makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önlemede önemli  rol oynamaktadır. Bir fincan kabak yaklaşık olarak 135 miligram beta karoten  ile 2400 mikrogram lutein içeriyor.

Kolon Sağlığını Korur

Lifleri bol miktarda içeren kabak, kolon sağlığını korumaktadır. Vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kabızlığın önlenmesini sağlıyor.

Prostata Faydalıdır

Kabak, iyi huylu prostat hipertrofisi ve ya BPH olarak adlandırılan bir durum olan semptomlarının hafifletilmesinde oldukça etkili bir besindir. Bu hastalık idrar ile cinsel fonksiyonların sağlıklı şekilde devam etmesini engellemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Arttırır

C vitamini açısından zengin olduğu için soğuk algınlıkları ile alerjilere karşı bağışıklığı arttırmaktadır. Sindirim sistemi için faydalı olan lifler açısından zengin olduğundan dolayı sindirim sistemine faydası büyüktür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*