Kilo almak isteyenlerin için diyet sırları

Günümüzde kilo vermek isteyenler kadar dikkat çekmese de küçük bir grup insan da kilo almak için diyet yapıyor. Sahip olduğu kilodan memnun olmayan ve hem metabolizmasını hızlandırıp hem de daha güçlü bir fiziksel yapıya sahip olmak isteyenler için ideal olan kilo alma diyetlerinde yapılan bazı hatalar bu durumu zorlaştırmaktadır. Bu yazımızda kilo almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalara değineceğiz.kilo almak isteyenlere diyet tavsiyeleri, kilo alma önerileri, kilo almanın basit yolları

Öğün atlama hatasına düşmeyin

Kilo vermek isteyenlerin düştüğü gibi kilo almak isteyenler de öğün atlama gibi hatalara düşmemelidir. Aksine her öğün kalorisi yüksek besinler ile vücutlarını beslemelidir. Bir öğün atlanıldığı takdirde diğer öğün atlanılan öğünü telafi edecek atıştırmalıklar ile vücut desteklenmelidir. Bunun yanı sıra kilo almak isteyenler yemek ile sıvı tüketimini minimuma indirmelidir. Özellikle yemek öncesinde ve sırasında tüketilen sıvılar midede doluluk yaratacağı için kilo almak isteyen kişiler sıvı tüketimini yemekten sonraya bırakmalıdır. Yemekte sıvı tüketimi ile eşdeğer bir durum oluşturan yemeğe çorba ile başlamak da yine mideyi düşük kalorili sıvı ile dolduracağından kilo alımına olumsuz bir etki doğuracaktır. Bu çerçevede kilo almak isteyenler yemeğin yanında sunulan çorba ya da içecek gibi yan ürünleri bir kenara bırakıp öncelikle yüksek kalorili yemeklerini tüketmeli, midede yer kaldığı takdirde sıvı ve çorba tüketimi sağlanmalıdır.

Ara öğün desteği

Kilo almak isteyen kişiler ara öğünlerinde kilo vermek isteyen kişilere kıyasla farklı bir rota çizmelidir. Genellikle kilo vermek isteyen kişiler ara öğünlerini bir kase yoğurt ya da bir meyve ile geçirmektedir fakat kilo almak isteyen kişiler için bu besinlerin vereceği kalori oldukça yetersizdir. Bu nedenle kilo almak isteyenler ara öğünlerinde kuruyemiş gibi kalorisi yüksek besinlere ve bisküvi gibi atıştırmalıklara başvurabilir. Son olarak kilo almak isteyen kişiler için verebileceğimiz bir diğer öneri aşırı yağlı besinlerden uzak durmalarıdır. Çok yağlı besinler midede uzun süre tokluk hissi ve vücutta tıkanma durumu ortaya çıkaracağından bir sonraki öğünde tüketeceğiniz kaloriyi düşürecektir. Bu nedenle kilo almak isteyenler kızartma yerine, fırında ya da ızgarada pişirilmiş yemekleri tercih edebilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*