Kırışıklık Giderici Kremlerin Özellikleri

kırışıklık kremlerinin faydaları, kırışıklık kremlerinin özellikleri, kırışık karşıtı kremler

İnsanlarda yaşlanmak kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumdan kaçış imkânsızdır. Ancak tabi ki yaşlılığı en azından geciktirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Özellikle bayanların korkulu rüyası haline gelen yaşlılık belirtisi olan kırışıklıklar, bu konuda birçok alternatif aramaya yöneltmiştir. Bu alternatiflerden olan kremler birçok çeşitte piyasada bulunmaktadır. Piyasada onlarca çeşidi bulunan bu kırışıklık karşıtı kremlerin aynı zamanda sahteleri de mevcuttur. Sahtelerinden kaçınmak bir yana bir de bu kremler her cilt türüne göre farklı özelliklerde üretilmişlerdir.kırışıklık kremlerinin faydaları, kırışıklık kremlerinin özellikleri, kırışık karşıtı kremler

Kırışıklık Karşıtı Ola Bu Kremlerin İçeriğinde Kullanılan Etken Maddeler:

  • Retinoidler
  • Anti-oksidanlar
  • Alfa hidroksi asitler
  • Lipitler

Güneş Koruyucuları

Retinoidler, A vitamini türevlerindendirler. Kırışıklıkların giderilmesinde bu kırışıklık karşıtı kremlerin içerisinde sıklıkla retinol ve retinaldehit olarak bulunurlar. Retinol, hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktadırlar. Kollojen sentezini uyarak parçalanmasını sağlar ve ince kırışıklıkları bu şekilde giderirler. Bu nedenle de kırışıklıkların önüne geçilmesi bakımından 30 yaşlarından itibaren kullanılmasında fayda vardır. Aynı zamanda retinoidlerin herkes tarafından bilinen akne kurutucu etkisi sebebiyle özellikle yağlı ciltlerde daha çok önerilmektedir.

Anti – oksidanlar, hücrelerde meydana gelen oksidasyon sırasında açığa çıkan DNA hasarına neden olan serbest radikallerin oluşumuna engel olmaktadır. Erken yaşlardan itibaren kırışıklığa neden olan sigara kullanımı, stres ve güneş ışınlarının etkilerinden korumaktadır. Bazı kremlerde de bu tür antioksidanları bol miktarda içeren yeşil çay, nar ve üzüm çekirdeği gibi bitkisel maddeler içermektedir. Hassas bir cilde sahip olanların özellikle kullanması gereken kremler, %10-15 oranında C vitamini içeren ve serumlar ve ya resveratrol içerikli kremlerdir. Alfa hidroksi asitler de elma, şeker kamışı, limon, üzüm ve buna benzer değişik meyve türlerinden elde edilen asit yapılı maddelerdir. Bu asitler, peeling etkisi sayesinde ciltteki ölü tabakları yok eder ve doğal hücre yenilenmesini uyarmaktadır. Bu özelliği sayesinde de zaten günümüzdeki birçok kırışıklık karşıtıkremin içeriğinde çeşitli oranlarda kullanılmaktadırlar. Lipitler grubunda da  esansiyel yağ asitleri, araşidonik asit ve linoleik asit ve seramidler bulunmaktadır. F vitamini olarak ta bilinen esansiyel yağ asitleri, ay çiçeği ve buna benzer bitkisel yaşlarda bulunur ve derilerde doğal nemlendirici gibi davranırlar. Son olarak güneş koruyucular ise güneş ışığını emerek, yansıtarak ve dağıtarak cildin kırışmasına yol açan güneşin zararlı etkilerinden cildi korurlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*