Köpekler Telefondaki Sesinizi Tanıyor mu?

köpekler ve telefondaki ses, köpekler ses tanır mı, köpekler telefondan ses tanır mı

kredi Şehir dışına çıktığınızda, köpeğinizle konuşmak için evcil hayvan bakıcınızı veya evdeki partnerinizi aramak istersiniz. Bununla birlikte, onu sevdiğinizi göstermek için tatlı, tiz bir sesle konuştuğunuz halde, size cevap vermiyor olabilir.

Merak etmenize neden olabilir: Köpeğiniz telefondaki sesinizi tanıyor mu? Eğer sesinizi tanıyorsa, bu siz evde yokken onu rahatlatabileceğiniz anlamına gelir. Aksi durumda, bu sadece zaman kaybı olabilir ve onun iyi olduğunu öğrenmek için başka yollar bulmanız gerekir.köpekler ve telefondaki ses, köpekler ses tanır mı, köpekler telefondan ses tanır mı

Köpekler telefondaki sesimi ne kadar anlıyor?

Köpeklerin sahiplerinin telefondaki seslerini tanımaları konusunda spesifik bilimsel araştırmalar olmasa da, frekansın telefonda farklı olduğu bir gerçek. Köpekler sesinizi telefonda gerçekte duydukları gibi duymazlar.

Ek olarak, köpeklerin çok temel bir Zihin Teorisi vardır, yani başkalarının zihinsel durumunu gerçekten hayal edemezler. Köpeğiniz telefonda bir ses duyuyor ancak parçaları bir araya getiremeyecek ve sesin sizden geldiğini bilemeyecek.

Köpekler bizi telefon veya tablet ekranımızda görebilir mi?

Budapeşte’deki Eotvos Lorand Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Dr. Attila Andics tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir köpek bir insan yüzünü ekranda görebilse de, sahibinin yüzünü tanıyamıyor. Temel olarak, köpeğiniz sizi normal boyutta görmeye alışkın ve bir ekrandayken, onun sahibi olduğunuzu anlaması için çok küçüksünüz.

Köpekler ayrıca ekranlara odaklanmakta zorlanıyor ve onlara dikkat etmiyor. Ayrıca dünyayı çoğunlukla kokular yoluyla algıladıkları için, sizi koklayamazlarsa tanıyamayabilirler.

Köpeğinizin işini kolaylaştırmak için, evcil hayvan bakıcınızın veya partnerinizin sizi TV’niz gibi daha büyük bir ekranda yayınlamasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, köpeğinizin kafası karışabilir ve vücudunuzun geri kalanının nerede olduğunu görmek için ekranın arkasına bakabilir.

Evde yokken evcil hayvanınızla iletişimde kalın

Köpekler telefon veya tablet üzerinden sahiplerini tanıyamasa da, etrafta olmadığınızda iyi olduğundan emin olmanın yollarını bulabilirsiniz.

İsveçli araştırmacılar tarafından 2011 yılında yapılan bir araştırma, köpeklerin, sahipleri iki saat dışarıda kaldıktan sonra eve geldiğinde, sadece yarım saatliğine gittiklerinden daha heyecanlı olduklarını ortaya koydu. Ancak, bu süre iki saatten dört saate çıkarıldığında köpekler farklı tepki vermedi.

Yine de ayrılık kaygısı bir gerçek. Köpeğiniz evin içinde yere idrar yapıyor veya kusuyorsa, evde olmadığınızda sızlanıyor, eşyaları çiğniyor veya kazıyorsa, muhtemelen ayrılık kaygısı yaşıyor.

Gittiğiniz sırada köpeklerinizi mutlu ve meşgul etmek için ona rahat bir yatak verdiğinizden ve en sevdiği oyuncakları sunduğunuzdan emin olun. Mümkünse bir evcil hayvan bakıcısı kiralayın veya bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan gün boyunca onu kontrol etmesini isteyin. Yavaş yavaş alıştırmak ve her gün gittiğiniz zamanı artırmak en iyisidir, böylece şok edici bir geçiş olmaz.

Sonuç

Köpeğiniz büyük olasılıkla telefonda sesinizi tanımıyor. Yine de köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak için uzaktayken sık sık onu telefonla kontrol etmek iyidir. Eğer ayrılık kaygısı yaşıyorsa, ona zaman geçirebileceği oyuncaklar ve rahat bir yatak verin. Davranış bozukluğu durmazsa, altta yatan bir tıbbi sorunu olabilir, bu yüzden en kısa zamanda veterineriyle konuşun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*