Kripto Para Nedir?

kripto para, kripto para ne demek, kripto para nerede kullanılır

Kripto para birçok kişinin son zamanlarda gündeminde diyebiliriz. Kripto parayı kısaca tanımlamak gerekirse takas işlemlerinde kullanılabilen, fiziki olarak herhangi bir karşılığı olmayan dijital paralar diyebiliriz. Bu paralar tamamen şifrelenmiştir ve sanal para birimine bağlıdır. Birçok kişi de kripto parayı geleceğin parası olarak görüyor ve kısa bir süre içinde dolar, euro gibi para birimlerinin yerini alacağını düşünüyor. İnsanlar kripto parayı özellikle Bitcoin ile birlikte tanıdı fakat tabii ki Bitcoin kripto para havuzunda yer alan sadece bir adet kripto para.kripto para, kripto para ne demek, kripto para nerede kullanılır

Banka ya da kredi kartları harcanan paraları da sanal bir para olarak görebiliriz. Çünkü örneğin internet üzerinde alışveriş yaptığınız vakit sadece sistem verilerinde değişiklik oluşur. Fakat kripto parayı bu tür olaylardan ayıran en önemli özellik de hiç şüphesiz ki kripto paraların bir hükümete ya da herhangi bir otoriteye bağımlı olmamasıdır. Bu da kripto paraları daha çok merkezileştirilmemiş bir para olarak görmek mümkün ve bu da daha özgür bir ortam demek.

Kripto Para Artıları

  • Merkezi olmaması yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi önemli bir artıdır.
  • Kripto paralar günlük hayatta kullanmış olduğumuz paralara da kolay bir şekilde çevrilebilir. Yani kripto para cüzdanında yer alan paraları dilediğiniz gibi gerçek paralara da çevirebilirsiniz.
  • Arada hiçbir aracı kurum yoktur. Bu sebeple de kesinti olmaz. Yani kendi kripto para cüzdanınızdan başka bir kripto para cüzdanına transfer ettiğiniz zaman herhangi bir kesinti olmayacaktır.
  • Ülkelere bağlı olmaması da en önemli artıdır diyebiliriz. Çünkü ülkede yaşanan ekonomik kriz, ekonomik kısıtlamalar gibi konulardan da herhangi bir şekilde etkilenmez.

Kripto Para Riskleri

  • Aslında risk bazı zaman yüksek getiri anlamına da gelmektedir. Fakat takibini iyi bir şekilde yapmak gerekir. Çünkü kripto para çok dalgalı bir piyasadır. Bir altcoin ya da coin birden %50 gibi ciddi bir düşüş de yaşayabilir bunun riskini almak önemlidir.
  • Siber saldırı riski her zaman vardır. Bu sebeple kripto para cüzdanını da iyi bir şekilde muhafıza etmek gerekir. Bu sadece kripto para için değil banka hesapları için de geçerli bir durumdur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*