Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Günümüzde aşırı stres, hareketsizlik ve düzensiz, yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu meydana gelen aşırı kilolar, tedbir alınmaması durumunda çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Özgüvende azalma ve yaşam kalitesindeki düşüşlerin yanı sıra obezite ile bağlantılı birçok hastalığa yakalanma riski oluşmaktadır. Kilo verme konusundaki diğer tüm yöntemlerin başarısız olması durumunda başvurulan bir cerrahi yöntem olan mide ameliyatı yapılmaktadır. Bu bağlamda mide küçültme ameliyatı yapımı ile oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Mide Küçültme Ameliyatı

 Mide küçültme ameliyatı midenin boyutunda yapılan kalıcı veya geçici bazı değişimler doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup Bariatrik Cerrahi operasyonlarının genel adı olarak tanımlanmaktadır. Bu mide küçültme ameliyatı tek bir yöntem olmayıp birkaç cerrahi operasyonu ifade etmektedir. Kiloların verilmesi adına besin alım veya emilimini kısıtlamaya yönelik yapılar bir cerrahi operasyon olan mide küçültme ameliyatı bu amaçla birkaç yöntem ile uygulanmaktadır. Bu bağlamda mide küçültme ameliyatı yapımı üç farklı yöntemden oluşmaktadır.

  Tüp Mide ( Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

 Bu ameliyat yöntemi midenin yaklaşık %80’ i kadar bir kısmının kesilip kalıcı olarak çıkarılması suretiyle gerçekleşmektedir. Bu işlemin devamında ise midenin kalan geri parçası bağırsaklara bağlanmaktadır.

 Küçük kesikler açılarak buradan kamera ile müdahale edilmesi ve açlık hissi veren hormonu salgılayan bölümün komple alınmasıyla uygulanmaktadır. Bu cerrahi operasyon kapalı bir yöntem ile uygulandığından, ameliyattan kısa bir süre sonra normal yaşama dönülmektedir.

  Mide Kelepçesi Ameliyatı

 Bu yöntem yemek boru ve midenin birleşme yerinin yaklaşık 3-4 cm altına konumlandırılan silikon bant ile yapılmaktadır. Bu sayede mide iki bölüme ayrılmaktadır. Midenin üst bölümünde kalan kısmı daha küçük olduğundan, besin alındığı zaman burası hemen dolar ve tokluk hissi yaratır. Geri dönüş imkânı sunan bir ameliyat olup, ideal kiloya ulaşıldığı takdirde silikon bantlar çıkarılabilir.

 Gastrik Baypass Ameliyatı

 En eski cerrahi yöntem olan gastrik baypass yöntemi, gıda alımı ile emilimini kısıtlayan bir yöntem olmaktadır. Kapalı bir yöntem olarak uygulanmakta olup midenin küçük bir bölümü ayrılarak ince bağırsağa bağlanması suretiyle yapılır. Midenin büyük bir kısmının çıkarılmayıp sadece devre dışı bırakılması ile tüp mide ameliyatından farklılık gösterir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*