Mikrodalgada Isıtılmaması Gereken Yiyecekler

mikrodalga ısıtmaması gereken yiyecekler, mikrodalgada ısıtılmayan yiyecekler, mikrodalgada ısıtmaya uygun olmayan yiyecekler

Bir yemek soğuduğu zaman direkt mikrodalgaya atarız. Birçok uzman mikrodalgayı mümkün oldukça kullanmamız gerektiğini düşünürken bazı uzmanlar da doğru kullanıldığı takdirde herhangi bir problem olmayacağını düşünüyor. İşte mikrodalgada kesinlikle ısıtılmaması gereken yiyecekler.mikrodalga ısıtmaması gereken yiyecekler, mikrodalgada ısıtılmayan yiyecekler, mikrodalgada ısıtmaya uygun olmayan yiyecekler

Yumurta

Haşlanmış yumurtanız soğudu ve ısıtarak tüketmek için mikrodalgaya atmaya düşünüyorsanız bu düşünceden mutlaka vazgeçin. Çünkü haşlanmış yumurtada yer alan su molekülleri buharlaşır ve bu da ufak çaplı bir patlamaya sebep olur. Tabii ki bu patlama çok büyük bir patlama değildir fakat yine de yapmamak gerekir. Üstelik sadece mikrodalgada değil mikrodalgadan çıkardığınız bir anda da bu patlama gerçekleşebilir.

Havuç

Aslında havucu iyi bir şekilde yıkayıp daha sonrasında da iyi bir şekilde soyduğunuz takdirde herhangi bir sorun olmayacaktır. Fakat soyulmamış bir havucu mikrodalgaya attığınız vakit mikrodalgada ciddi kıvılcımlar oluşmasına yol açabilir ve bu kıvılcımlar da mikrodalgaya ciddi bir şekilde zarar verebilir.

İşlenmiş Et

İşlenmiş bir eti mikrodalgada ısıtmak görünürde yumurta ve havuç gibi etkiler oluşturmaz. Fakat zaten işlenmiş etlerin içinde bol miktarda tuz, kimyasal, koruyucu ve tatlandırıcı bulunurken aynı zamanda buna bir de radyasyon eklenmesi takdir ederseniz ki pek de sağlıklı değildir. Aynı zamanda kolesterol seviyesini de oldukça yükseltecektir.

Acı Kırmızı Biber

Acı kırmızı biberler içeriğinde yüksek miktarda kapsaisin içermektedir. Bu madde biber gazı yapımında dahi kullanılmaktadır. Yani acı kırmızı biberi mikrodalgaya attığınız vakit oluşan elektromanyetik dalgalar sebebiyle kapsaisin ortaya çıkacak ve bu da hızlıca tutuşan bir maddedir. Bu da mikrodalgayı kullanılamaz hale getirecektir.

Tavuk

Tavuk iyi pişirilmediği takdirde salmonella riski taşıyan bir yiyecektir. Eğer çiğ bir tavuğu mikrodalgada pişirmeye çalışırsanız da bu belki pişmiş gibi gözükecek fakat tam anlamıyla da pişmeyecektir. Bunun sonucunda da yemeğiniz tam bir bakteri yuvası halini alacaktır. Bu sebeple tavuk, et, balık gibi yiyecekleri mikrodalgada pişirmeye kalkmayın.

Domates ve Türevleri

Domateste de tıpkı yumurtada olduğu gibi tepkime gerçekleşecektir. Fakat tahmin edersiniz ki domatesteki tepkime mikrodalgaya daha çok zarar verip temizlemesi epey bir zaman alacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*