Minik kalpleri korumak için neler yapabiliriz?

Modern şehir hayatı, düzensiz ve sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam, her yaştan insanı tehdit etmektedir. Bununla birlikte, erken çocuklukta böylesine kötü bir yaşam tarzı, gelecek yıllar için kötü bir mirastır. Günümüzde kalp damar hastalıklarının temelleri erken çocukluk döneminde atılmaktadır. Dünyadaki ölümlerin yaklaşık yarısı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklansa da, doğumsal kalp hastalığına ek olarak, kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri erken çocukluk döneminde gelişmeye başlar.

Bu nedenle erken çocukluk döneminde ve daha sonra yaşamda önlem almak önem kazanmaktadır. İşte minicik kalplerini çocukların kalbini tehdit eden faktörlerden korumak için yapmanız gerekenler.

Öğün atlayamazsınız.

Modern kent yaşamının bir sonucu olarak, çocuklar her zamanki yeme alışkanlıklarından hızla uzaklaşmaktadır. Genellikle her sabah kahvaltı yapma alışkanlığı yoktur ve sebze yerine abur cubur denilen yiyeceklerle yemek yemeyi tercih edebilir.

Bununla birlikte, sağlıklı ve dengeli beslenme kalp sağlığı için kritik öneme sahipken öğün atlamaktan da kaçınılmalıdır.

Fast fooda Dikkat!

Çocukların ayrıca gün içinde, dinlenirken ve ders çalışırken tükettikleri yiyeceklere de dikkat etmeleri gerekir. Yüksek şekerli gıdalardan, cipslerden ve gazlı içeceklerden uzak durmak zorunludur. Çocukluktan bu tür yiyecek ve içecekler kardiyovasküler sistemi ciddi şekilde tehdit eder.

Çocuk menüsüne aldanmayın

Çocukların metropol yaşamının hızlı temposuna ayak uydurmaya çalışması ve hazır yemeklerin lezzet arttırıcı soslarla çekiciliğine direnememesi, onları fast food kültürüne dokunduruyor. Bu lezzetli, yağlı ve kızarmış yiyecekler aynı zamanda kalp hastalığına da neden olur. Gün boyunca yeterli miktarda protein, sebze, meyve ve tahıl yemek çok önemlidir.

Genç yaşta aşırı kilolu olma tehlikesi

Modern yaşamın çocukların sağlığında neden olduğu önemli sorunlardan biri aşırı kilolardır. Son yıllarda hem çocukların hareket etmekten kaçınması hem de sağlıksız beslenme alışkanlıkları obeziteye yol açmıştır. Çocuklarda obezite çağımızın bir salgını olsa da fazla kilolu olmak kalp ve damar sağlığını da etkilemektedir.

Animasyonlu çocukluk

Çocukların fiziksel aktivitesi gün geçtikçe azalmaktadır. Metropolitan bölgelerde çocuklar ev ile okul arasında bile yürümezler, genellikle servis otobüsü ile okula giderler ve merdiven çıkmak yerine asansör ve yürüyen merdiveni kullanırlar; hareketsizlik kardiyovasküler sistemin sağlığı için ciddi bir risk faktörüdür.

Alışveriş merkezinde değil, parkta oynamaya değer

Daha önce, açık hava oyunları ana çocuk oyunlarından biriydi. Klasikler, yakalama, dönme, saklanma ve arama – çocuklar hareket halindeydi. Otopark sayısının azalması ve alışveriş merkezlerinin yenilenmesi ile sokak oyunları giderek ortadan kalkmakta ve yerini kapalı alanlara bırakmaktadır.

Bunu bir spor alışkanlığı haline getirin

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çocukların bilgisayar oyunları ve tabletler oynama eğilimi de hızla artmaktadır. Uzun süreli TV izleme ve aşırı bilgisayar süresi kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Ebeveynler çocuklarını erken yaşlardan itibaren düzenli egzersiz yapma konusunda eğitmelidir.

Stresle Başa Çıkıyor!

Çocuklar bir yandan ağrı, depresyon ve yoğun stres, diğer yandan sınav öncesi anksiyete, bir yandan sosyal ilişkilerinde yaşayabilecekleri zorluklar, bir yandan aile baskısı ve diğer yandan erken ergenlik hissedebilirler. Zamanımızda, depresyon çağı çocukluğa ulaşır ve bu da kalp hastalığına yol açar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*