Moto kurye olmak için nasıl bir yol izlenir?

motorlu kurye olma, nasıl motorlu kurye olunur, kimler motorlu kuryelik yapabilir

Moto kurye motosiklet ile kuryelik yapan kişilere denir. Aynı şekilde Express kuryelerde motosiklet kullanır. Express kurye daha acil işler için kullanılır. Aslında günümüz şartlarında pek farkları yoktur. Sadece motosikletleri daha hızlıdır ve ulaştırmaları gereken süre daha kısadır.motorlu kurye olma, nasıl motorlu kurye olunur, kimler motorlu kuryelik yapabilir

Moto kurye olmak zor bir şey değildir. Bir kurye firmasına başvurarak moto kurye olabilirsiniz. Çok fazla şart aranmaz. Motosiklet ehliyetine sahip olmak, 55 yaşın altında olmak, okur yazar olmak gibi şartları vardır. Firmalar bunun yanında güvenilirlikte ararlar. Firma, vizyonuna ve misyonuna bağlı olarak lise mezunu olmak gibi kriterlere sahip olabilir. İnternette çeşitli moto kurye aranıyor ilanları mevcuttur.  Buradan rahat bir şekilde evinize yakın olan firmaya başvurabilirsiniz. İş görüşmesine gittikten sonra aranan şartlara uyduğunuz takdirde işe alınırsınız. Maaşı ise 1000 TL civarıdır. Firmalar motosiklet ihtiyacını size kendileri sağlarlar. Kask ve mont gibi gerekli ekipmanları size tahsis ederler ve işe başlarsınız.

Bazı firmalar ise moto kurye alımlarında motosiklet sahibi kişileri işe alırlar. Motosiklet sahibi ve tutkunu gençler genelde bu işe başvururlar. Yakıtın giderlerini ve motosiklet giderlerini, moto kurye sağlar. Bu tarz kuryeler kimi zaman maaş+ prim kimi zaman ise sadece primle çalışırlar. Prim sistemi sahilinde yaptıkları iş başına belli bir yüzde alırlar Bu genellikle yüzde 50 civarıdır. Bu bazen tehlikeye yol açabilmektedir. Kişi yaptığı teslimat başına ücretlendirildiği için gerektiğinden fazla hız yapabilir ve bu sonucu ölüme varabilen riskler taşır.

Sonuç olarak moto kuryelik motosiklet tutkunları, iyi eğitim göremeyen gençlerin tercih ettiği bir meslektir. Trafik kurallarına uydukları sürece ne kendilerine ne de başkalarına zararları olmadığı gibi yaptıkları işlerle de çoğu zaman kişiler mutlu ederler. Örnek olarak, sevdiği bir insana hediye yollamak ve bunu sürpriz olarak yapmak isteyen biri kurye firmasını arar ve durumu belirtir. Moto kuryeleri, yaptığı teslimat sonucu bu mutluluğa aracı olmuş olacaktır. Bu durum sonunda bahşişle ödüllendirilip kazancına ek sağlayabilir. Mutluluk her türlü kazancı yanında getirir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*