Mükemmel Saçlara Kavuşmak İçin 17 Kural

mükemmel saça kavuşmak, saç bakımı yapma

Bakımlı ve sağlıklı saçlar bir kadının güzelliğini daha çok ortaya çıkarır bu nedenle her kadın saçlarının alımlı olmasını ve güzelliği ile dikkat çekmesini ister. Çeşitli sebeplerle yıpranmış, uçları kırılmış, parlaklığını yitirmiş ya da fazla dökülen saçların yarattığı istenmeyen sonuçlar kadınları oldukça mutsuz eder. Saçların sağlığı bozulmadan önlem almak ya da sağlığı bozulmuş saçlara bir an önce el atmak mükemmel saçlara kavuşmak açısından önemlidir.mükemmel saça kavuşmak, saç bakımı yapma

Mükemmel saçlara kavuşmak için uyulması gereken 17 altın kuralı sizler için hazırladık.

 1. Keskin dişli bir fırça saçların en büyük düşmanıdır. Saçlarınızı koparabileceğinden bu tür fırçalardan uzak durun.
 2. Saçlarınız ıslakken fırçalamayın. Saçlarınızı ıslakken taramak istiyorsanız dişleri geniş aralıklı olan bir tarak tercih edin.
 3. Moda diye size yakışmayacak bir saç kesiminden ya da saç modelinden uzak durun. Karakterinizi yansıtan ve yüz şeklinize uyan saç kesimleri ve modelleri seçin.
 4. Saçlarınızı güvendiğiniz ve sürekli gittiğiniz bir kuaföre teslim edin. Bilmediğiniz ya da ilk defa gittiğiniz bir kuaförde saçlarınız ile ilgili büyük değişimler yapmaya çalışmak memnun kalmadığınız bir uygulama sonrası sizi oldukça mutsuz edebilir.
 5. Kakül kestirirken alın şeklinizi göz önünde bulundurun. Alnınız da ise kaküllerinizin uzun olması daha hoş bir görünüm yaratır.
 6. Ten renginiz soluk ve açık renkli ise sarı ve turuncu tonlardan uzak durun. Teni beyaz olmayan kadınlar doğal saç renklerine yakın tonları tercih etmeli. Saçınıza röfle yaptırırken röfleleri birbirine çok yakın yaptırmayın.
 7. Saçlarınızı yıkarken şampuan sonrasında kremi sadece saç uçlarına uygulayın. Bu uygulama saçların kepeklenmesini önler.
 8. Bir buçuk ayda bir saçlarınızın uçlarında oluşan kırıkları aldırın.
 9. Saç kaybı ve saçın sağlıksız görünümü yetersiz ve yanlış beslenme sonucu oluşabilir. Beslenme düzeninize dikkat edin. Stres de saçların dökülmesine sebep olur. Kendinizi rahatlatacak yöntemlere yönelin.
 10. Saçlar çok ıslakken şekillendirmeye çalışmayın. İyice kuruttuktan sonra şekillendirin. Kuruturken fön makinesini saçlara çok yakın tutmayın. Hatta mümkünde doğal şekilde kurumaya bırakın.
 11. Saçlarınızı kuruturken metal ve silindirik tarzda saç fırçası tercih edin. Metal ısıyı hapsettiğinden saçın daha kolay kurumasını sağlar.
 12. Saçlarınızı asla aşırı sıcak su ile yıkamayın.
 13. Saç tipinize uygun şampuan kullanıp kullanmadığınızdan emin olun. Şampuanınızı alırken mümkünse kaliteli bir ürün tercih edin.
 14. Haftada bir kez saçlarınızı şımartarak bakım yapın ya da yaptırın.
 15. Saçlarınız kuru ise 1 yumurta, 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı balı karıştırarak oluşan karışımı ıslak saça uygulayın. Saçı bir folyo ile kapladıktan sonra yarım saat kadar bu şekilde bekletin. İyice şampuanla yıkayın ve durulayın.
 16. Saçlarınız yıprandıysa bir muzu iyice ezdikten sonra birkaç damla badem yağı ile karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra iyice durulayın.
 17. Saç derinize uygulayacağınız E vitamini yağı ya da E vitamini kapsülleri ile hem saçınızı besler hem de pul şeklindeki dökülmelerin yok olmasını sağlarsınız. Ayrıca jojoba yağı ile saçlarınıza parlaklık katabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*