Müşteri Temsilcisi Nedir?

müşteri temsilcisi kimdir, müşteri temsilcisi ne iş yapar, müşteri temsilcisi nelerle ilgilenir

Bankalarda, cep telefonu operatörlerinde ve daha birçok farklı kurumu aradığımız vakit müşteri temsilcisine bağlanmak için bekleriz. Bu kişiler soruları, sorunları dinleyip bu tür durumlarda çözüm bulmak için çaba gösterirler. Müşteri temsilcisi sadece satış sonrası ya da sorunlarda değil satış öncesinde satış için sizi ikna etmek isteyen kişilerdir aynı zamanda. Müşteri temsilcisi olmak için kişilerin bazı konularda donanımlı olması gerekir. Bunların en önemlisi de şüphesiz ki sabır olacaktır. Sabırlı olmayan bir kişi bu işi asla yapamaz. Diğer aranan özellikleri de incelemek gerekirse;müşteri temsilcisi kimdir, müşteri temsilcisi ne iş yapar, müşteri temsilcisi nelerle ilgilenir

  • Müşteriye karşı sabırlı olmalı ve bunun yanı sıra iletişim kurarken dikkatli olması gerekir. Karşı taraf ne kadar kaba olsa dahi terbiyesini bozmamaya özen göstermelidir.
  • Satılan ürün ya da hizmet konusunda bilgi sahibi olması gerekir.
  • Beklemediği bir sorun olduğu vakit hızlı bir şekilde düşünmeli ve eğer çözüm sunabileceği bir durum varsa bunu da başaracak bir yapıda olmalı.
  • Teknoloji kullanımında bilgili olmalı özellikle Office programlarına hakim olmalıdır.
  • Üst düzey iş temposuna ayak uydurması gerekir. Özellikle banka, operatör gibi yerlerde müşteri temsilcisi olunacaksa sürekli iletişim halinde olması gerekir. Bu sebeple diksiyonun düzgün olması da oldukça önemli olacaktır.
  • Yabancı dil bilgisi de bazı kurumlar tarafından aranıyor olsa da bazı kurumlar tarafından aranmaz.
  • Kişisel bakımına ve dış görünümüne de özenli olmalıdır.

Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar?

Genellikle müşteri temsilcilerinin sadece sorunlarda çözüm bulan kişi olduğu düşünülür. Fakat birçok farklı iş yaptıklarını söylemek mümkündür. Müşteriler için kayıt oluştururlar ve bu kayıtları güncellemeleri gerektiği zaman güncellerler. Böylece daha önceki deneyimlerinize hakim kalmayı başarırlar. Yine birçok müşteri temsilcisi analiz yeteneğine de sahip olmalıdır. Çünkü müşterilerin genel olarak ne tür şikayetleri var ya da ne tür şeylerden hoşlanıyor bu tür analizleri yapıp kendisinden istenildiği vakit üstlerine bildirmesi gerekir.

Yine ürün iadesi, para iadesi gibi süreçleri yönetecek ve gerektiği takdirde bu konuda müşterileri bilgilendirecektir. Kısacası mal ve hizmet alımının öncesi olsun sonrası olsun bu süreçte aktif bir rol oynar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*