Neden Yıpratır Kendini İnsan?

kendini yıpratma, kendine değer vermeme, insanlara fazla değer verme

Hiç kendi kendinizi üzdüğünüzü düşündünüz mü? Değmeyecek insanlar için saçınızı süpürge ettiğinizi düşünüp kaç gece uygularınız kaçtı veya yarım kaldı. Eğer böyle durumlar yaşıyorsanız kendi kendini yıpratanlar trenine hoş geldiniz. Çünkü bu tür şeyleri düşünen insanlar kalbi temiz insanlardır. Siz elinizden gelen her şeyi yaparak çevrenizdeki insanları mutlu etmeye çalışırsınız, oysa onlar sizin için kılını dahi kıpırdatmaz. Bu durum öyle bir hal alır ki siz bir yerden sonra iyilik yaptığınız için söylemesi ayıp “enayi” yerine koyulursunuz. Kimin bir derdi olsa sizi arar ve derdine çare olmanız için yardım ister. Siz de iyi kalpli bir diğer açıdan enayisiniz ya hemen yardımı kabul eder elinizden geleni yaparsınız. İşte böyle yapmayın.kendini yıpratma, kendine değer vermeme, insanlara fazla değer verme

İnsanları iki gruba ayırın kafanızda.  Bu gruplardan bir tanesi cidden değer verdiğinizde size geri değer veren kişilerden oluşsun, diğer grup ise sizden daima yardım isteyen ama siz yardım istediğinizde veya bir derdinizi anlattığınızda oralı olmayan kişilerden oluşsun. Evet, farkındayız insanları gruplamak çok doğru bir hareket değil. Ama böyle yapmazsanız olmayacak insanlar için değerli olan ve bir daha asla geri alamayacağınız zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Bırakın size değer vermeyenler için değerli vaktinizi harcamayı. Hiçbir şey yapmıyorsanız dahi size değer vermeyen kişiler için vaktinizi harcamak yerine uyumayı, kitap okumayı veya farklı bir hobi ile uğraşmayı deneyebilirsiniz.

Kendinizi neden yıpratırsınız peki? Daha iyi bir insan olabilmek, insanlara yardımcı olabilmek ve biraz daha fazla sevilmek için kendinizi yıpratıyor olabilirsiniz. Bırakın çabalamayı…Sizi seven doğal haliniz ile sevsin. Sırf işine yaradığınız için birisi sizi seviyorsa sizin ile işi bittiğinde onun için dünyanın en değersiz kişisi olursunuz. Hatta sizi bir kişi olarak dahi görmez, bir değersiz oyuncak gibi görülürsünüz. Çocuklar nasıl ki işleri bittiğinde veya sıkıldığında oyuncaklarından kolayca vazgeçebiliyorsa insanlar da sizden o şekilde vazgeçebilir. Şunu unutmayın zor ulaşılan şeyler daima değerli olmuştur. Basit olmayın, zor ulaşılan kişilerden olun böylece daha değerli olursunuz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*