Ortodonti tedavisi kimlere uygulanılır?

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ortodonti tedavisi dişinde yapısal bozukluk olan herkeste uygulanabilir. Çocuklarda, gençlerde, orta ve ileriki yaştakilerde de uygulanabilir. Ortodonti özellikle alt ve üst çene bozuklukları olanlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Sağlıklı ve estetik ağız yapısı için günümüzde herkes artık bir diş hekimine gidiyor. Yüzünüzdeki estetik yapıyı bozduğunu düşündüğünüz tüm diş rahatsızlıklarınız için diş hekimine gidebilirsiniz. Özellikle çocukların kemik yapısı daha hızlı şekil aldığından çocuklarınızda fark ettiğiniz dişteki yapısal bozukluklar için mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz. Çocuklarda yeni çıkan dişlerin üst üste binmesi veya genetik etkenlere bağlı olarak oluşan diş eğrilikleri de ortodonti ile tedavi edilebilecek bir durumdur.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Günümüzde insanlar bu konuda biraz daha bilinçli davranıyor ve ağız ve diş sağlığını önemsiyorlar. Dişlerdeki yapısal bozukluklar ise ihmale gelecek bir durum değil. Ortodonti tedavisi ile bu bozuklukların önüne geçilebileceği artık fark edilmeye başladı. Gençler ve çocuklar ise ebeveynlerinin bu konudaki duyarlı yaklaşımları ile dişlerindeki bu sorunları çözebiliyorlar. Ortodonti başlı başına bir bölümdür. Diş hekimleri tarafından teşhis edilir ve tedavi yine hasta ve hekimin ortak kararı ile yapılır. Ortodonti tedavisi sürecinde hastanın nasıl bir tedavi ve model istediğinin önemi büyüktür. Özellikle metal braketlerden rahatsız olanlar için diğer yöntemler önerilebilir. Aslında metal braketlerde renkli tasarımları ile gençlerin çok beğendikleri diş teli uygulamalarının başında yer alıyor.

Dişteki bu yapısal bozukluklar ileride konuşma bozukluklarından yeme bozukluğuna kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları da çoğu zaman bu yapısal bozukluklardan ileri gelmektedir. Çünkü diş yeterince doğru temizlenmediği için bakteriler dişin bu eğri ve yerlerine yerleşir ve dişte mikrop üreterek dişi çürütür. Bu yapısal bozukluklar giderildiğinde dişte böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Yalnızca sağlık değil estetik bir görünümü için de cinsiyet fark etmeden kadın erkek herkes ortodonti tedavisi olabilir. Belli zaman aralıklarında diş hekiminize gidip kontrollerinizi yaptırmalısınız. Sandığınız kadar pahalı olamayan bu yöntem yalnızca bir operasyonla dişlerinizdeki eğrilik ve çapraşıklıklardan kurtulmanızı sağlıyor. Özellikle çocuklarınız ergenliğe girmeden bu tedaviye başlarsanız tedavi daha başarılı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*