Pedofili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedofili nedir, pedofilinin sebepleri nelerdir, pedofili hakkında çocukları bilgilendirme

Cinsel hayata bağlı birçok olumsuz şey mevcuttur. Bunların arasında tecavüz vakaları, eşcinsellik vb. gibi birçok şey bulunur. Pedofili de bunlardan bir tanesidir. Pedofili yetişkin birinin erkek veya kız çocukları üzerinden cinsel haz alması durumudur. Bu cinsel haz küçük yaştaki çocuklar ile cinsel ilişkiye girmek olabileceği gibi sadece onların cinsel bölgelerine temas etmekle de mümkündür.Pedofili nedir, pedofilinin sebepleri nelerdir, pedofili hakkında çocukları bilgilendirme

Pedofili bir bireyin neden bu şekilde davrandığını çözmek adına bilim insanları birçok farklı çalışma yapmakta ve bulgularını değerlendirmeye almaktadır. Şuana kadar yapılan çalışmalarda pedofilinin kalıtsal olabileceği gibi sonradan ortaya çıkan bir hastalık olabileceği savunulmaktadır. Ülkeler arası ve insanlar arasında farklı düşünceler bulunmaktadır. Birçok ülke pedofiliyi bir hastalık olarak ele alsa da birçoğu cinsel yönelim, bir suç olarak değerlendirmektedir.Peki; pedofili gerçekten bir hastalık mı, pedofili hastalık ise ve cezalandırılması gerekmiyorsa seri katillerin de aynı şekilde serbest kalması gerekmez mi?

Pedofili elbette bir hastalık olarak ele alınabilir. Ancak bir çocuğa cinsel istismarda bulunulması, çocuk üzerinden cinsel ilişki yoluyla haz elde edilmesi durumlarında ceza verilmesi gerekmektedir. Çünkü çocuğun öz benliğine zarar verilmekte ve toplum içindeki yeri zedelenmektedir. Sosyolojik olmasa dahi çocuk üzerinde psikolojik bir baskı kurulduğundan pedofili sebebiyle cinsel istismara uğrayan birinin ceza alması normaldir. Ancak pedofili olduğu halde kendi dünyasında bu durumu yaşayan ve gerçek anlamda bir çocuğa karşı cinsel saldırıda bulunmayan kişilerin sırf düşüncesinden dolayı ceza alması gerekmez. Çünkü önemli olan fantezi kurmak değil gerçeğe dönüştürmektir. Gerçeğe dönüşmeyen fantezi suç teşkil etmez.

Pedofiliden çocuklarınızı korumak için onlar 3-4 yaşlarına geldiğinde özel bölgelerini göstermeli ve bu bölgelere hiçbir yabancının dokunmasına izin vermemesi gerektiği söylenmelidir. Özel bölgeleri hakkında bilgilendirilen çocuğa yine buralara birisi dokunursa korkmadan, utanmadan anne-babasına, öğretmenine veya bir aile yakını büyüğe bunu anlatması gerektiği de öğretilmelidir. Gereksiz bir şekilde çocuğunuza aşırı ilgi gösteren birisi olur ise mutlaka o kişi ile çocuğunuzu baş başa bıraktığınızda denetleyin. Olumsuz bir durum var ise müdahale edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*