Pire İle Mücadele Etme Yöntemleri

pire ile mücadele etme, pire ilaçlama, pire nasıl ilaçlanır

İnsanlar için bulaşıcı hastalıklar açısından büyük bir tehdit olan pireler, yüzlerce farklı türü ile birçok canlının üzerinde “kan emerek” yaşayan ve bu canlılarla etkileşen insanların hastalanmasına neden olan canlılardır. Vebadan hummaya, dizanteriden kuduza, cilt hastalıklarından tifüse çok çeşitli hastalıkların bulaşmasına neden olan pireler, fare ve köpekleri ısırarak dahi insanların risk grubuna dahil olmasına neden olmaktadır. Farelerden bulaşan veba ve köpeklerin ısırması sonucu insana geçen kuduz virüslerinin tamamı, pireler tarafından bulaştırılmaktadır. Pire ile mücadele konusu önemli olmanın da ötesinde, sağlıklı bir yaşam içinde temel gereksinimdir.pire ile mücadele etme, pire ilaçlama, pire nasıl ilaçlanır

Memelilerin tamamı için ölümcül bir tehdit olan ve çok küçük oldukları için de bu denli önemli rahatsızlıklara neden olabilecekleri akla dahi gelmeyen pire ile mücadele edilmesinin yalnızca tek bir yolu vardır. Pire ile mücadele için uygulanması gereken tek çözüm uzmanlar tarafından “doğru şekilde” yapılan ilaçlama işlemleridir. İlaçlama haricinde pire ile mücadele konusunda yarar sağlayan ya da “sağladığı iddia edilen” uygulamalar bulunsa da, bilimsel bir bakış açısı ile bu tür uygulamaların pire ile mücadele adına yarar sağlamadığı da ortadadır. Pire ile mücadele için sorunun “tamamen” ortadan kalkmasını sağlayacak bir yöntem gerektiği gibi, aynı zamanda bu uygulamaların soruna kalıcı bir çözüm sunması gerekir. Pire ile mücadelede kullanılan ilaçlama yöntemi hem sorunun kesin ve hızlı bir şekilde çözülmesini hem de kalıcı olarak pire sorunundan kurtulma imkanı sağlar.

Sıçrama konusunda dünya şampiyonluğuna oynayan bu eklembacaklılar insanoğlu kendi boyunun 2 katını dahi sıçrayarak aşamazken, kendi boylarının yüzlerce katını zıplayarak aşabilir. Böylece tahmin edilmesi güç mesafelerde yol alabilen pireler, parazit olarak konakladığı canlının üzerinden farklı bir canlıya da kolaylıkla geçebilmektedir. İnsanların üzerinde yaşayan türleri olduğu gibi kedi ve köpeklerde yaşayan pire türleri de bulunmaktadır. 1.600 türle dünya üzerindeki varlıklarını devam ettirdikleri düşünüldüğünde, sadece insanın değil memelilerin olduğu her yerde barındıkları söylenebilir. Pireler ayrıca kümes hayvanlarının üzerinde ve suyun içinde de yaşayabilmektedir. Kısacası pirelerin insana hastalık bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*