Prostat kanserinde atom tedavisi nasıl yapılır?

Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanserinde atom tedavisi uygulamasında ileri evredeki kanser hastalarında akıllı molekül uygulaması yapılmaktadır. Akıllı moleküller cerrah paşa tıp fakültesinde ilk kez üretilerek hastalara atom tedavisi uygulanmaktadır. Radyoaktif madde PSMA adı verilen moleküle bağlanarak hastaya damardan verilmekte ve prostattaki kanserli hücreleri belirleyip hücrelere yapışmaktadır. LU_177 ile prostat kanserine girilerek kanserli dokuya ışınlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi uygulanırken diğer dokulara zarar vermemektedir. prostat kanserine atom tedavisi uygulaması Almanya da ve Türkiye de cerrah paşa tıp fakültesinde uygulanmaktadır. Uygulanan atom tedavisi ile prostat kanseri hastalarda iyileşme sağlandığı görülmektedir. Prostat kanseri hastaların sağlık güvencesi SGK kapsamında olduğundan hastalara ayrıca bir külfet getirmemektedir. Uygulanan atom tedavilerinde kanserin gerilediği gözlenmektedir. 60 yaşındaki prostat kanseri olan hastaya uygulanan radyoterapide hastalığın ilerlediği görülürken atom tedavisi yöntemi ile bu hastanın iyileştirilmesi planlanmaktadır.Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanserinde atom tedavisi hastaların kanser hücrelerine yapışarak uygulamaların başarılı olması sağlanmaktadır. Uygulamalarda hastanın hayatını bozabilecek yan tesiri gözlenmemektedir. Prostat kanserinde atom tedavisin uygulanması sonrasında hasta 1 ila 2 gün özel odalarda dinlendirilmektedir. Hastanın dinlenme sonrasında günlük yaşantısına dönmesinde bir mahsur bulunmamaktadır. Atom tedavisi verilen hastaların çevrelerine önemli miktarda radyasyon yaymadıkları için toplumdan dışlanmaları da gerekmemektedir. Prostat kanserinin evresine göre tedavinin kaç seans alınacağı belirlenmektedir. Kanserin evrim safhasına göre belirlenen tedavi ortalaması 2 – 6 seans arasında sürdürülmektedir. Atom tedavisinin uygulanması ile kanserli hastaların iyileştiği görülmektedir. Prostat kanseri atom tedavisinde de kanserin gerilediği ve hastanın iyileşmesi sağlanmaktadır. Kanserli hastalara atom tedavisi uygulanabilmesi için tecrübeli doktorların olması şarttır. Prostat kanserinde birçok yöntem bulunmaktadır.  Kanserin tedavi yöntemleri arasında radyoaktif ( ışın tedavisi ) cerrahi müdahale, ilaç tedavisi ve atom tedavisi bulunmaktadır.

Prostat kanserinde atom tedavisi hastaların atom tedavi yönteminden umut bulmaları sağlanmıştır. Atom tedavisinde kullanılan ilaçlar TÜBİTAK ve Avrupa birliği destekleme fonlarından alınarak üniversitelerde kurulacak laboratuarlarda üretilmektedir. Prostat kanseri ve diğer kanser türlerinde umut ışığı sayılan atom tedavisi hastalara uygulanmaktadır. Prostat kanserinde mucize sayılacak tedaviler arasında atom tedavisi yer almaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*