Saç Bitinden Kurtulma Yolları

saç bitinden kurtulma, saç bitinden kurtulmak

Kahverengimsi gri renkte kanatsız bir böcek olan saç biti insan saçında yaşar. Kibrit başından daha küçük olan bu böcek yumurtalarını (sirke) saçların kafa derisine yakın olan bölgesine bırakır. Böcek ilacı kullanmanın güvenilirliği konusunda duyulan endişelerden ötürü, saç bitini yok etmek için doğal yöntemlerin kullanılması giderek daha popüler hale gelmektedir.

Saç biti kafa derisinden kan emerek beslenir. Deriyi ısırması şiddetli bir kaşıntıya yol açar ve bazen enfeksiyon da görülür. Kahverengi sirkeler saç köküne bırakıldıktan sekiz gün sonra yumurtalardan yavrular çıkar. İnci gibi beyaz ve kepek görünümünde olan boş sirke keseleri, saçlar uzadıkça uçlara doğru ilerler; bu nedenle sirke keseleri bitlere göre kafa derisinden daha uzakta görülür.saç bitinden kurtulma, saç bitinden kurtulmak

Bit, bir insandan diğerine, saçlann teması veya ortak tarak, firça, şapka ya da havlu kullanımı ile kolayca yayılır. Bitlenmeye okul çağındaki çocuklar ve çocuklarla çalışanlar arasında sık rastlamr.

Korunma

Çocuğunuzun saçlarını ve kafa derisini, özellikle kâkülün altında ve ense ile kulakların üstündeki bölgede bulunan saçları sık sık ve dikkatlice kontrol edin. Çocuğunuzun okulunda bit salgını görülürse, bu kontrolleri birkaç günde bir olmak üzere sıklaştırın. Bunu yapmanın en iyi yolu çocuğunuzun saçlarını ıslak tarak metodu ile taramak ve bit düşüp düşmediğine bakmaktır.

Biti uzaklaştırmanın en iyi yolu, saçları haftada iki kere, içinde 10 damla çay ağacı yağı olan ılık suya batırdığınız bir tarakla taramaktır.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Çocuğunuz bitlenirse, onun ayrı havlu ve çamaşır kullanması ve bunları diğer aile fertlerinden uzak tutması gerekir. Saç biti için tedavi uyguladıktan sonra, çocuğunuzun çamaşırlarını, çarşaflarını ve yastık yüzlerini sıcak suda yıkayın ve tarak ve fırçasını iyice yıkayıp temizleyin. Diğer aile fertlerinin saçlarını da kontrol edin ve gerekirse onlara da aynı tedaviyi uygulayın.

“Islak-tarak” yöntemi: Bu yöntem, kimyasal böcek ilaçlan kullanmadan bitten kurtulmanın en iyi yoludur. Saçları yıkadıktan sonra bol miktarda silikon bazlı saç kremi sürün. Saçlan önce geniş dişli bir tarakla tarayarak düğümleri çözün. Sonra, sistematik bir şekilde, çok ince dişli (bu amaç için üretilmiş) bir tarakla kısım kısım tarayarak bitleri saçlardan temizleyin. Tarağı her kullanımdan sonra üstünde bit olup olmadığını kontrol edin ve varsa yıkayın. Sonunda, saçlan durulayarak saç kremini akıtın ve tekrar tarayın. İçinde yavru olan sirkeler saç tellerine sıkı sıkıya tutunduğu için bunlan tarayarak temizlemek mümkün değildir; ancak bu tedavi yöntemini iki hafta süreyle gün aşın tekrarlarsanız sonunda en genç sirkelerden çıkan bitleri de üremelerine fırsat vermeden yakalarsınız.

Aromaterapi: Bitleri öldürmek ve kaşıntıyı gidermek için, bir çay kaşığı kokusuz vücut losyonuna iki damla okaliptüs ve birer damla lavanta ve ıtır çiçeği yağı katın. Bununla kafa derisine masaj yapıp yarım saat bekleyin. Daha sonra, saçlan şam-puanlamadan önce ince dişli bir tarakla tarayın ve yıkayıp iyice durulayın. Sonunda, ikişer damla okaliptüs, lavanta, biberiye (hamileyseniz kullanmayın) ve ıtır yağlarını iki buçuk çay kaşığı sirke ve bir bardak su ile karıştırıp antiseptik bir karışım hazırlayın ve saçlan bununla tekrar durulayın. Tümünü duruladıktan sonra saçları kendi kendine kurumaya-bırakın. Bunu her gün tekrarlayın. Bitlerin tekrar yayılmasını önlemek için ya saçlan yıkadıktan sonra yine aym kanşımla durulayın ya da altışar damla tatlı kekik ve biberiye yağını yanm litre ılık suyla kanştınp kullanın.

Bitkisel ilaçlar: Acıağaç kabuğu ve solucanotu antiseptik özellikleriyle tanınır. Yontulmuş acıağaç (yontulmuş kabukları 20 dakika su içinde kaynatın) kabuğundan ya da solucanotundan demli bir çay hazırlayın. Bundan bir bardak alıp, her zaman kullandığınız miktarda saç kremi ile kanştırın ve saçlanmzı durulamak için bunu kullanın.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

  • Uygulanan tedavi etkili olmazsa
  • Kafa derisi tahriş olur veya enfeksiyon kaparsa

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*