SAÇ DÖKÜLME PROBLEMİ OLANLAR NELER YAPMALI?

saç dökülme sorunu, saç niye dökülür, saç dökülmesinin sebepleri

Her saçınızı taradığınızda tarağınızda gördüğünüz saçlar canınızı mı sıkıyor? Ya da özenle yaptığınız gür saçlarınız artık o kadar da gür değil mi? Kadın, erkek fark etmeden herkesin başına gelebilen bir sorundur saç dökülmesi. Özellikle orta yaşlı insanların saçları gençlere oranla daha fazla dökülmektedir. Hatta öyle ki 50 yaşını aşan erkeklerin yarısından fazlasının, 70 yaşını geçen kadınlarında yaklaşık yüzde 40’ ının saçlarının döküldüğü görülmektedir. Peki, sadece orta yaş ve üzerindeki insanların mı saçları dökülüyor? Tabii ki hayır. Saç dökülmesi sadece yaştan değil, kimi zaman stresten, hava değişimlerinden, vitaminsizlikten, kullanılan bazı ilaçlardan ve bunlar gibi birçok etkenden olabilir. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesine bitkisel olarak evde nasıl önleyebilirsin bunlardan bahsedeceğiz.saç dökülme sorunu, saç niye dökülür, saç dökülmesinin sebepleri

Saç dökülme problemi olanlar Prosiyanidin içeren bitkileri tüketmelidir.

İçerisinde Prosiyanidin barındıran her bitki saç dökülmesine çok iyi gelmektir. Nedir Prosiyanidin içeren bitkiler diye sorarsanız sizlere birkaçını sıralayalım. Elma, arpa, üzüm çekirdeği, kakao, yaban mersini, Yeşilçay ve kuşburnu Prosiyanidin içeren bitkilerdendir. Bu bitkileri sıkça tüketmeniz, saç dökülmenize engel olacaktır. Yemekten hoşlanmıyorsanız, bitkisel ürünlerde bu bitkilerden üretilmiş birçok ürün bulabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen başlıca bitkiler nelerdir?

Prosiyanidin içeren bitkilerin saç bakımına çok iyi geldiğini söyledik. Bu bitkiler dışında da saç dökülmesine iyi gelen birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerin başında biberiye gelmektedir. Birkaç damla biberiye yağı ile badem yağı ve zeytinyağı karıştırdığınızda saç dökülmesinden eser kalmayacaktır. Ayrıca Aloe Vera bitkisi hemen hemen her cilt problemine iyi geldiği gibi saç dökülmesine de çok iyi gelmektedir. Aloe vera çayını içip saçlarınıza yarar sağlayabileceğiniz gibi, piyasada çokça satılan aloe vera saç bakım ürünleri ile de saçlarınızı beslemeniz mümkündür. Birçok mineral ve vitamini içinde barındıran Isırgan Otu da saç dökülmesine iyi geldiğin gibi, yeni saçların çıkmasını da kolaylaştırmaktadır. Ayrıca ısırgan otu sayesinde saçlarınız parlar ve daha canlı bir görünüme sahip olur. Son olarak nane yağı da saçlara çok iyi gelen bitkiler arasında sayılmaktadır. Nane yağı saçlarınızı besleyeceği gibi çok hoş kokmasını da sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*