Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, saç dökülmesine etkili çözüm

Erkek tipi saç dökülmesine vitamin ve mineral takviyeleri yardımcı olmasa da, bazı vitamin ve mineral eksikliği veya fazlalığı kadınlarda saç incelmesi veya geçici saç dökülmelerine neden olabilir. Saç dökülmesi veya incelmesi olan kişilerin vitamin takviyesi almadan önce eksiklik veya fazlalık durumun değerlendirilmesi uygun olacaktır. Bu vitamin ve mineral dengesizlikleri olan kişilere uygun takviye yapıldıktan sonra saç büyümesinde gözle görülür etkiler olacaktır.saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, saç dökülmesine etkili çözüm

Biotin Eksikliği

H vitamini olarak da adlandırılan biotin daha çok B grubu vitaminler ile birlikte sınıflandırılmıştır. Biotin sağlıklı saç ve tırnaklar için önemlidir. Saç incelmesi ve dökülmesi, ciddi biyotin eksikliğinin bir belirtisidir. Biotin eksikliği nadir görülür. Karaciğer hastalığı, uzun süreli damardan beslenme, gebelik ve çiğ yumurta akının aşırı tüketimi biotin eksikliğinin nedenleri arasında sayılabilir. En güncel tavsiyelere göre günlük ortalama biotin takviyesi 35-60 mikrogramdır.

Demir Eksikliği

Denir eksikliği kansızlık sebeplerinden birisidir. Kansızlık, kadınlarda saç dökülmesinin en sık görülen nedenlerindendir. Demir eksikliği ve kansızlığın nedeni, kötü beslenme ve adet kanamaları olabilir. Kansızlık sorunu olan kadınlarda demir takviyeleri verilmektedir. Demir takviyelerini C vitamini ile birlikte alınması demirin bağırsaktan emilimini artırıcı etkisi vardır.

Selenyum Fazlalığı

Selenyum antioksidan özellikleri olan vücut için gerekli bir iz elementtir. Ancak selenyumun yüksek seviyelerde toksik etkileri vardır. Selenozis ya da selenyum toksisitesinde en erken belirtiler saç kaybı ve tırnaklarda kırılganlıktır. Bu belirtiler günlük 5 mg (5000 mikrogram) selenyum alınması ile görülebilir. Günlük selenyum ihtiyacı için 55 mikrogram selenyum alınabileceği önerilmektedir.

A Vitamini Fazlalığı

A vitamini saç ve saç derisi dahil olmak üzere sağlıklı hücre büyümesini destekleyen bir vitamindir. Ama selenyum gibi A vitamininin de aşırı alınması da saç kaybına neden olabilir. 25000 IU den fazla A vitamini toksik etkilere sahiptir ve saç dökülmesi ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Günlük A vitamini alınımı 5000 IU den fazla olmamalıdır.

D Vitamini Eksikliği

Raşitizm D vitamini eksikliğinde görülen bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda bu hastalığın kellik genleri ile alakalı bulunmuştur. Yine başka bir çalışmada D vitamini, saç döngüsünde önemli rol oynadığı saptanmış ve saç hastalıkları tedavisinde D vitamininin faydalı olabileceği kanısına varılmıştır. Erişkinlerde günlük 200 IU den az D vitamin alınması D vitamini eksikliğine neden olur.

Çinko Eksikliği

Ağır çinko eksikliği olan kişilerde özellikle de çocuklarda saç kaybı görülebilir. Çocuklarda günlük çinko ihtiyacı yaşına göre değişim gösterir, ama bu yetişkin erkeklerde 11 miligram, yetişkin kadınlarda 8 miligramdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*