ŞANTİYEDE İŞ GÜVENLİĞİ EKİPLERİNİN ÖNEMİ

şantiyede iş güvenliği, iş güvenliği ekiplerinin önemi nedir, iş güvenliği ekiplerinin görevi

İş yerlerinde en önemli olan unsur çalışanların güvenliğidir. Son yıllarda yürürlülüğe giren yönetmeliklerle de çalışanların sağlık ve güvenliği güvence altına alınmıştır. Şantiyeler tehlikeli iş yerleri arasına girerler. Bu yüzden önlemler üst seviyede alınmalıdır. Şantiyede iş güvenliği ekipleri oluşturarak bu konuda önemli bir adım atılabilir. Ekipler iş güvenliği uzmanı vasıtasıyla oluşturulur.şantiyede iş güvenliği, iş güvenliği ekiplerinin önemi nedir, iş güvenliği ekiplerinin görevi

Şantiyede iş güvenliği ekipleri oluşturulurken kimin ne konuda uzman olduğuna dikkat edilir. Buna gör ekiplerin bir başı seçilir ve düzenlemeler ekip başının sorumluluğun olur. Risk analizi sonuçlarına göre nasıl davranmaları gerektiğini belirlerler. Acil durumlarda ekip başları ekiplerini yönlendirir. İş yerinde otoritenin kurulması ve disiplinin sağlanması çok önemlidir. Güvenlik açısından da büyük önem arz eden şantiyede iş güvenliği ekipleri hem kendi sağlıklarını hem iş arkadaşlarının sağlıklarını korurlar. Şantiyeler oldukça fazla tehlike arz edebilecek iş yerleri olduğu için her çalışan bilinçli davranmalı ve yapması gerekenler konusunda eğitim almalıdır. Yapılan tatbikatlarla bu eğitimler pekiştirilmelidir. Ekip başları tatbikatlarda da öncülük ederler. Her yıl bir çok çalışan şantiyede iş güvenliği konusunda yapılan ihmaller yüzünden yaralanmakta ve maalesef hayatını kaybetmektedir.  Bunun önüne geçmek ufak önlemleri almaktan geçer. Bu önlemler arasında şantiyede oluşturulan iş güvenliği ekipleri de vardır. Kimsenin başına bir zeval gelmemesi için oldukça hassas incelemeler yapılması gerekir. İş yeri kimse için tehlike arz etmemelidir. Birinin başına dahi biri şey gelse bundan öncelikle iş güvenliği uzmanı sorumludur. İş güvenliği uzmanı bu durumu önceden rapor ettiyse durumdan sorumlu olan iş verendir. Şantiyelerde her çalışanın güvenle çalışabilmesi için ekiplerin oluşturulmasının önemi oldukça fazladır. Böylelikle yaşanabilecek bir çok kazanın önüne geçilebilir. Kaza yaşansa dahi kimsenin başına ciddi bir şey gelmemesi sağlanabilir.

Günümüzde önlemlerin alınmaması ceza verilmesiyle sonuçlandığı için iş verenler bu konuya çok dikkat etmektedir. Şantiyede iş güvenliği ekipleri oluşturularak kazaların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Herkes bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilirse hiç bir çalışanın başına ciddi bir kaza gelmez.  Kazalara engel olabilmek için ihmal yapmamamız gerektiğini hiç bir zaman unutmazsak daha güvenli bir ortamda çalışırız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*