SEO Hosting Bilgisi ve Domain Seçimi

seo hosting nedir, seo hosting ne demek, seo hosting kullanımı, domain seçimi
  • SEO hosting nedir?

SEO hosting SEO çalışması yapan kişiler/firmalar tarafından tercih edilen hosting türüdür. Bu hosting türünün diğer hostinglerden farkı birden fazla siteyi barındırabilmesi ve her bir siteye farklı C-Class IP’ler atayabilmesidir. SEO çalışması yapılırken birbirine link veren sitelerin farklı C-Class IP’lerde olması gerektiğinden bu hosting çeşidi SEO çalışmalarında tercih edilebilir.seo hosting nedir, seo hosting ne demek, seo hosting kullanımı, domain seçimi

  • SEO hostingin SEO açısından yararı

SEO hostingin SEO çalışmalarındaki en bariz yararı birçok farklı hosting firmasından hosting hizmeti alınması yerine tek bir firmadan hizmet alınmasını sağlamasıdır. Eğer SEO hosting kullanmak istemiyorsanız birbirinden farklı  C-Class IP’lerde site açmak için birbirinden farklı hosting firmasından hizmet almanız gerekir.

  • Neden SEO hosting tercih edilmelidir?

SEo hosting tercih edilmesinin sebebi olarak bir SEO çalışmasında kullanılacak tüm sitelerin derli toplu olarak tek bir hostingde yer alması kabul edilebilir.

  • SEO hosting alınırken dikkat edilmesi gerekenler

SEO hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler hosting alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ile aynıdır. SEO hostinglerde de güvenlik, hız, litespeed bulunurluğu gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Domain Bilgisi ve Seçimi

  • Domain Nedir?

Domain internet sitelerinin ismidir. Domainler bir isim alanı ve bir de uzantı alanı olmak üzere iki alandan oluşurlar. Örneğin; www.xyz.com bir domaindir ve xyz kısmı domainin isim kısmı, .com kısmı uzantı kısmıdır.

  • Subdomain Nedir?

Subdomain de domain gibi bir internet sitesi ismidir. Subdomainlerin kullanım amacı esas siteye ek mini siteler oluşturmaktır. Domain konsunda verdiğimiz xyz.com domain örneğini tekrar ele alalım. Xyz.com sitesi için bir forum sitesi kurmak istiyorsak ve bunun domainin bir alt ismi olarak kurmak istiyorsak xyz.com sitesinin subdomain alanını kullanırız. Subdomain alt isim, site ismi ve uzantı olmak üzere üç bölümden oluşur. Örneğin; forum.xyz.com bir subdomaindir. Bu örnekteki forum alt isim, xyz site ismi ve .com domain uzantısıdır.

  • Domain Seçimi

# Anahtar kelime içermesi-içermemesi

Domain seçiminde iki farklı alternatif vardır. Birinde domain anahtar kelimeyi içerir diğerinde içermez. Anahtar kelimeyi içeren domain bazı durumlarda güzel site isimlerinin ortaya çıkmasına sebep olurken bazen de gereksizmiş gibi durabilmektedir. Genel olarak değerlendirecek olursak anahtar kelimeyi içeren domainin kulağa hoş gelip gelmediğine göre seçim yapılması kişisel bir durumdur. SEO açısından değerlendirecek olursak ise anahtar kelimeyi içeren domainlerin içermeyenlere göre biraz daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.  Ancak mutlaka domainin anahtar kelimeyi içermesine gerek de yoktur. Çünkü anahtar kelime içeren domainin SEO’da aşırı bir önemi yoktur. Bir siteyi arama motoru sıralamalarında üst sıraya taşıyacak olan şey tek başına domain değildir. Bu sebeple domain seçilirken sitenin içeriğiyle ters düşmeyecek, sitenin yayın konusuna yakın kelimelerden oluşan bir domain tercih edilebilir.

# uzunluk-kısalık

SEO çalışmasında bir adım önde olmak isteniyorsa tercih edilecek domainin ne çok kısa ne de çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Çok uzun olan domainler kullanıcı açısından akılda kalıcılığı yönüyle sıkıntılı olacağı gibi arama motorları tarafından da hoş karşılanmazlar. Bu sebeplerden dolayı domain seçerken uygun uzunlukta domainler seçilmeye dikkat edilmelidir. Uygun uzunluktaki domainler bir, iki en fazla üç kelimeden oluşan domainler olmalıdır. Mümkünse en fazla iki kelimeden oluşan domainler tercih edilmelidir.

# Uzantı türleri ve uygun olanı seçme

Domain uzantısına karar verirken sitenin hangi amaçla yayında olacağına göre seçim yapılmalıdır. Örneğin, kurum için internet sitesi açılacak ise .gov/.gov.tr gibi uzantılar tercih edilmelidir. Akılda kalıcılığı bakımından ve diğer uzantıların ucuzluğu sebebiyle birçok spam site kurmak da kullanılması sebebiyle .com/.com.tr/.net/net.tr/org./org.tr gibi uzantıları tercih etmeniz de fayda var.

# Domain tescil süresi

Domain tescil süresinin önemini şu örnek ile açıklarsak daha iyi olur sanırım. Bir iş yeri açacağımızı varsayalım. İşyeri açmak için ofis kiralarken 1 yıllık değil de 3 yıllık kira sözleşmesi yaptığımızı varsayalım. Kira sözleşmesini 1 yıl yerine 3 yıl yaptığımızda ofis sahibi bizim ciddi işler yapacağımız kanısına varacak ve herhangi bir aksilik durumunda daha ılımlı tavırlar sergileyecektir. Ayrıca uzun süreli kira sözleşmesi yaptığımızdan bize daha fazla güvenecektir. İşte aynı mantık ile başta Google olmak üzere diğer arama motorları da 1 yıllık değil de daha uzun süre için kiralanmış olan domainlere daha çok değer vermektedir. Ayrıca uzun süre için kayıt edilmiş olan domainler arama motorları gözünde spam yapması ihtimali düşük ve güvenilir siteler olarak değer görmektedir. Bu sebeple ciddi bir proje için domain satın alınacaksa mutlaka en az 2 yıllık reglenmelidir.

  • Domain Alınabilecek Türk Firmaları

Aşağıda yer alan firmalardan domain satın alabilirsiniz. Satın aldığınız domainler ile ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından yetkilendirilmiş firmalardan hizmet alın.

https://www.alantron.com/

http://www.isimtescil.net/

http://www.nicproxy.com/

http://www.ihs.com.tr/mainMenu.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*