Şişmanlık ve Hayata Etkileri (Bölüm 2/3)

şişmanlık nedenleri, şişmanlığa bağlı hastalıklar, şişmanlık nelere sebep olur

Kanser :

Şişmanlarda rahim içini kaplayan zarın ( Endometriyum ) kanserine daha sık rastlanır. Bu kilosu fazla olan kadınlardaki hormon dengesizliğine bağlıdır. Progesteron hormone, estrojen hormonunu dengeleyemez ve devamlı estrojen etkisi rahim kanserini başlatır . O nedenle şişman kadınlarda ay hali düzensizlikleri olursa hemen doktora başvurmalıdırlar. Yine çok yağlı ve az lifli ( sebze ve meyvasız ) besi alınması barsak kanserine yol açar.şişmanlık nedenleri, şişmanlığa bağlı hastalıklar, şişmanlık nelere sebep olur

Şeker Hastalığı :

Her dört şeker hastasından üçü şişmandır. İnsulin hormonu beside alınan kalorileri yağ ve adale hücreleri tarafından alınmasını sağlar. Şişmanlarda bu hücreler zaten şeker ( glikoz ) ve yağ ile dopdoludur ve bunları alamaz, şeker ve yağ kanda kalır ve artar, pancreas organı da artık kafi insulin salgılayamaz bu suretle devamlı yüksek şeker ve yağ kalp ve diğer organ damarları sertleştirip tıkıyarak tehlikeli hastalıklara yol açar.

Yüksek tansiyon : yaş ve kilo fazlalığı ile artar. Nedeni tam bilimiyor. Belki kanın ağır vücutta daha yüksek basınçla dolaşması lazım geliyor veya bu kimselerde kanda yüksek seviyede olan insulinin etkisi var. Yüksek tansiyon eğer tedavi edilmazse kalp hastalığına ve felce neden olur. Orta derecede tansiyon fazlalığı olan bir şahıs eksersiz yaparsa ve 5 kilo kaybederse tansiyonu normale inebilir.

Safra taşları :

Şişmanlarda karaciğer fazla safra salgılar ve bu safra kesesinde birikerek taşların oluşumunu sonuçlar. Safra taşları hiç bir araz vermeyebilir veya karnın sağ üst kısmınnda sırta vuran kuvvetli ağrılar yaprbilir. Böyle ağrılar olursa ultrason muayenesi ile bu taşlar teşhis edilrbilir.

Kilo fazlalığı oynaklar üzernde kötü etki gösterecek ve diz, kalça ve bel ağrıları baş gösterecek ve şahıs eğer kilo kaybetmezse ve eksersiz yapmazsa yürüyemiyecek hale gelecektir. Bel ağrılarının en iyi kilo kaybetme ve bel adelelerini kuvvvetlendirmmektedir.

Hormon dengesizliği nedeniyle yumurtalıkların görevini iyi görmemesi yüzünden kısırlık şişmanlık daha sık görülür.

Yaşlandıkça kanda kolesterol yükselir. Şişmanlarda da kolesterol kanda fazladır. Daha da kötüsü iyi koruyucu kolesterol HDL ( Hing density lipoprotein ) düşük, damarlarda tıkanıklığa neden olan kötü kolesterol LDL ( low density lipoprotein ) şişmanlarda yüksektir. Halbuki sağlığımız için HDL ̀ in yüksek olup, LDL ̀ in damarları tıkamasını önlemesi lazımdır.Ayrıca fazla yağ karaciğerde de toplanıp onu bozabiliriz. İşte yine şişman olan besisini seçer, yağını azaltıp eksersizini yaparsa kandaki kötü kolesterolü ve iyi kolesterolü arttırabiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*