Şişmanlık ve Hayata Etkileri (Bölüm 3/3)

şişmanlık nedenleri, şişmanlığa bağlı hastalıklar, şişmanlık nelere sebep olur

Şişmanlığın tedavisi :

Çok ağır, sağlığı tehdit eden şişmanlıkda cerrahi tedavi denenmiştir.

Ya mideyi ameliyat ile küçülterek veya bir kısım ince barsağı çıkararak başarı sağlamak istenmiştir. Maalesef çok ender olarak gayeye ulaşılmaktadır. Önerilecek en iyi yol, yavaş yavaş kilo kaybıdır. Bunun için de dengeli bir besi yani bol sebzeli yeşil salata, az yağlı, az etli tercihen piliç ve balık olarak ve bol taze meyvalı bir besi. Ayrıca sırada kaçamak yapılır tabii !şişmanlık nedenleri, şişmanlığa bağlı hastalıklar, şişmanlık nelere sebep olur

Yukarıda defalarca ˝ Eksersiz ˝ dedik. Bu nasıl yapılacak :

Evvela yaşınıza, kilonaza ve sağlık durumunuza göre nasıl bir fitness programı seçmeniz lazım, bunu belirlemeniz gerekli.

Bunun için doktorunuzda yardımcı olur.

Şu halde doktorunuzla görüşmeniz önerilir:

Kalp hastası olmanız ihtimali var mı ?

Sık sık göğüs ağrılarınız olur mu ?

Uzun zamandır hiç egsersiz yapmadınız ise

Yüksek tansiyonunuz var mı ?

Devamlı bir ilaç tedavisi altında mısınız ?

Sık sık baş dönmeniz, baygınlık hissiniz olur mu ?

Hafif ve orta derecede eksersiz , yürümek , yavaş yüzmek , bahçe işleri gibi !

Ağır olanlar : Bisiklete binmek, tennis oynamak , dağa tırmanma vb.

Daha ağırları : Futbol ve basketbol oynamak , koşmak , grup halinde aerobik egsersiz , kayak yapma , hızlı dans etmek vb.

Ne kadar genç, ne kadar kuvvetli olursanız olun yavaş başlamak esastır. Örneğin : yürümekle başlayıp, nabzınızın yani kalp atışları ve nefes alma sayısı yavaşlamanız mı gerekli yoksa devam edebilirmisiniz size yardımcı olur. Genel olarak egsersiz yaparken konuşmayacak kadar nefesiniz kesiliyorsa kendinizi fazla zorluyorsunuz demektir.

Kalp Koroner hastalıkları ve besi

Katılım faktörleri :

Yakın aile fertlerinde erken koroner hastalığı o kadını etkiler. Fakat şunu da bilmek lazımdır ki koroner hastalığı kalıtsal faktörler yanında çevre koşullarına, ferdin alışkanlıklarına da bağlı olduğundan ailesinden sık koroner hastalığı olan bir kadın mutlaka bu hastalığın kurbanı olacağı şekilde düşünmemelidir. Bu korkuya girerse tehlikeli hakikaten artabilir. Halbuki eğer yüksek kolesterolü indirir, yüksek tansiyonunu kontrol eder, sigara içiyor da onu bırakırsa, kalıtsal faktörlerin riski azalır ve hatta kaybolur.

Üç büyük risk :

Şişmanlığın yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ile beraber oluşu kadın için bilhassa tehlikeli arzeder. Şişmanlık hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek trigliserit ve düşük iyi kolesterol daha sık görülür. Bu şahısların yiyeceklerini tamamen kesmek yerine daha iyi yemek seçimi yapmaları icab eder ve eksersize başlamalıdırlar.

Eğer yüsek tansiyonunuz varsa kilonuzu kontrol edin, tuzu azaltın. Eksersiz burada da önemi çok büyüktür. Tansiyonu olanlar sıkı eksersizler ilaç almaya luzum kalmadan tansiyonlarını düşürebilirler.

Şeker hastalığında ise ilaç tedavisi yanında bu hastalığın gidişine besi rejimi ve muntazam eksersizlerle etkili olunabilir.

İnsanlar stresli durumlarda komşuya kızdım, satıcıya sinirlendim diye bahane edip veya görümcemin doğum günü artık onu kutlamak lazım diyerek aşırı yemekten kaçınmalıdırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*